Sığınmacıların tehlikeli yolculuğu

Sığınmacıların tehlikeli yolculuğu
Sığınmacıların tehlikeli yolculuğu
- Çeşme'nin, Sakız Adası karşısındaki koyları, bir kez daha, yeni bir yaşam isteyen sığınmacıların tehlikeli yolculuğuna sahne oldu - Ege Denizi'ne botla açılanlar arasında çocuklu ailelerin yanında Afganistan uyruklu bir bedensel engelli de yer aldı - Sığınmacılardan Muğlamin: - "Deniz dalgalı, yolculuk tehlikeli ama yapacak başka çaremiz yok"

İZMİR (AA) - EŞBER AYAYDIN - Ege Denizi, yeni bir hayat arayan sığınmacıların tehlikeli yolculuğuna sahne olmaya devam ediyor.

Yunanistan'ın Sakız Adası'na en yakın geçiş noktalarından Çeşme'nin Çiftlikköy Mahallesi'ndeki koylarda erken saatlerde toplanan çoğu Afganistan ve Suriye uyruklu, karşı kıyıya geçmek üzere denize açıldı.

Havaların soğuması ve denizin dalgalı olmasına rağmen çocuklarıyla umuda yolculuğa çıkmayı göze alan sığınmacılar, yanlarında getirdikleri botları şişirerek motorlarını taktı.

Bota biniş sırasında acele ettikleri gözlenen sığınmacılar arasında zaman zaman arbede yaşandı. Kapasitesinin üzerinde dolduğu gözlenen botların denize açılması öncesi, bazı sığınmacılar namaz kılıp dua etti.

- Bedensel engelli Fehmi de umuda yolculukta 

Umuda yolculuğa çıkanlar arasında, trafik kazası sonucu 5 yıl önce engelli olan Afganistan uyruklu Rahmin Fehmi de yer aldı.

Fehmi, karşı kıyıya geçeceği koya, kardeşi ve arkadaşının yardımıyla indi. Can yeleği giydikten sonra yine bota bindirilen Fehmi, dalgalı sulara açılırken tekerlekli sandalyesi koyda kaldı.

Fehmi, hayalinin Sakız Adası, oradan da İngiltere'ye gitmek olduğunu söyledi.

Afganistanlı Mensur Muğlamin ise ülkesindeki çatışmalar nedeniyle can güvenliklerinin bulunmadığını, daha rahat yaşam hayaliyle Avrupa'ya gitmeye çalıştıklarını anlattı. 

Botlarla Yunan adalarına gidişin tehlikesini bildiklerini dile getiren Muğlamin, "Deniz dalgalı, yolculuk tehlikeli ama başka çaremiz yok. Yunanistan'a gitmek için bizden kişi başı bin dolar aldılar. Avrupa'ya gitmek istiyoruz" dedi.

Ahmet Celale ise Afganistan'dan 15 gün önce geldiğini, ülkesinde sürekli bombaların patladığını ve sokağa çıkamadıklarını söyledi.

Yakınlarının savaşta hayatını kaybettiğini, ülkesine geri dönemeyeceğini belirten Celale, botla seyahat tehlikeli olsa da adalara gitmeleri gerektiğini kaydetti.