Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Tutuklu sanıklardan Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan: - "Maden ocağına yaptığımız yatırımlarımızın neredeyse tamamı, işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgilidir. Çünkü gelişmiş teknoloji yatırımları demek, iş güvenliği yatırımları demektir" - "Olayın ardından gerçek dışı algı çalışması yapıldı" - Duruşmaya, ölen madenci yakınlarının tüm uyarılara rağmen sakinleşememesi, bir kişinin de sinir krizi geçirmesi üzerine ara verildi - Olayla ilgili başka dava dosyası birleştirilmesiyle sanık sayısı, 45'ten 46'ya çıktı

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın tutuklu sanıklarından Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, maden ocağı yatırımlarının neredeyse tamamını yüksek teknoloji, dolayısıyla güvenliği yatırımlarından oluştuğunu savunarak, olayın ardından gerçek dışı algı çalışması yapıldığını iddia etti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 11. oturumunda, ilk olarak, önceki duruşmada alınan kararla mahkemeye getirilmesine karar verilen askerlik görevini yapan tutuksuz sanık Erdem Cambaz'a söz verildi.

Maden mühendisi olarak yer altında emniyet biriminde çalışan Cambaz, maden ocağının genelinde sorun olmadığını gözlemlediğini ifade etmesine rağmen, işe başlamasından olayın olduğu 9 aylık sürede, gaz maskesinin bakıma girmediğini, acil durum tahliye tatbikatı da yapılmadığını dile getirdi.

Mahkeme başkanı Aytaç Ballı, Cambaz'ın ardından olayla ilgili başka dava dosyasının birleştirildiğini belirterek, dosyası birleştirilen davanın tutuksuz sanığı Mehmet Erez'i salona çağırdı.

Mehmet Erez de savunmasında hazırlık biriminde çalıştığını, mevzuatta olmasına iş güvenliğiyle ilgili görev verilmediğini ileri sürerek, "Hazırlık biriminde çalışırken, teknik nezaretçi Ertan Ersoy, sözlü olarak daimi nezaretçi olarak görev yapmamı söyledi. Hazırlık biriminde çalıştığım için maden içindekileri bilmem" diye konuştu.

- "Çapraz sorguya geçildi"

Mahkeme başkanı Aytaç Ballı, daha sonra "çapraz sorgu" olarak bilinen, sanıklara doğrudan soru yöneltilme aşamasına geçildiğine değinerek, soruların sanıklara sırasıyla cumhuriyet savcısı, sanık ve müşteki avukatları ile ölen madenci yakınlarınca sorulabileceğini açıkladı.

Cumhuriyet savcısı Burak Kocaoğlu'nun işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili soru yönelttiği iddianamedeki bir numaralı şüpheli, tutuklu sanık Soma Kömürleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, gelişmiş teknoloji yatırımı olarak, 7-10 yıl sonra kar hanesine yazılabilecek nitelikte yüksek maliyetli yarı ve tam mekanize sistemleri kurduklarını vurgulayarak, "Maden ocağına yaptığımız yatırımlarımızın neredeyse tamamı, işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgilidir. Çünkü gelişmiş teknoloji yatırımları demek, iş güvenliği yatırımları demektir" şeklinde konuştu.

Gürkan, alev yürütmez bant konusundaki soruya, ocakta Türkiye 'de üretilen TSE onaylı en yüksek kalitedeki bantları kullandıklarını ileri sürerek, alev yürütmez bantların, olaydan sonra gündeme geldiğini ve mevzuata alınmasa da yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyledi.

- "24 yıllık Çin maskeleri kullanıldığı yalan"

Şirket olarak 25 yıldan bu yana çelik tahkimat kullandıklarını, sadece kamalarda ahşap ve beton malzemeden yararlanılabildiğini ancak nerede hangi malzemenin niye kullanıldığını da işletme müdürünün açıklayabileceğini kaydeden Gürkan, kullanma tarihi geçmiş Çin menşeili gaz maskelerinin ocakta kullanıldığına dair iddiayla ilgiliyse şunları ifade etti:

"2011'den itibaren 5 bin 300 yeni maske alındı. 24 yıllık maske olduğu haberini görünce ben de şaşırdım. Bu haberi yapan, ödül aldı. Bu yönde ifade veren kişiyi incelediğimizde, olaydan 1 yıl önce işten çıkarıldığını, zimmet kayıtlarından da 2010 yılında kendisine aynı tarihli maske verildiğini gördük. Olayın ardından gerçek dışı algı çalışması yapıldı."

Can Gürkan'ın bu sözleri üzerine, salondan "Yalan söylüyorsun" sesleri yükseldi. 

Ölen madenci yakınlarının mahkeme başkanı Balcı'nın tüm uyarılara rağmen sakinleşememesi, bir kişinin de sinir krizi geçirmesi üzerine duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Bu arada, olayla ilgili dosyası birleştirilen davanın tutuksuz sanığı Mehmet Erez ile davadaki sanık sayısı, 8'i tutuklu 46'ya yükseldi.