Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası
Soma'daki maden faciası davası
- Mahkeme heyeti, ara kararında dördüncü duruşma sonunda sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti - Duruşma, 15 Aralık'a ertelendi

MANİSA (AA) - Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın dördüncü duruşması sona erdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 26'ncı oturumunda Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, ara kararı açıkladı.

Buna göre, bir kısmı oluşturulan bilirkişi heyetine eksik kalan araştırma alanları için yeni isimlerin dahil edilmesi, bazı mağdur ailelerinin katılım taleplerine kabulü ve iş teftiş raporlarının İzmir Teftiş Kurulu Başkanlığından istenmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca, 2007 ya da 2008'de aynı ocakta tutuşan kömürün bant üzerine düşerek yangına neden olup olmadığı, olduysa gerekli bilgi ve belgelerin ilgililerden talep edilmesine, ocakta yangın tatbikatı yapılıp yapılmadığına yönelik bilgi ve belgelerin Soma İtfaiyesinin bağlı olduğu Soma Belediyesinden sorulmasına ve hayatını kaybeden 301 işçinin 2014 yılı mart, nisan ve mayıs aylarına ait maaş bordrolarının istenmesine karar verildi. 

Hacettepe Üniversitesine, karot sondajı için gerekli ekipman ve teknik personel bulunup bulunmadığının sorulması, ocaktan alınacak kömürde kendiliğinden yanma olup olmadığının incelenmesi için müzekkere yazılması kararlaştırıldı.  

Ara kararda, facianın yaşandığı bölgede yapılacak olası keşif öncesinde bu bölgelerde delillerin korunması için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla ilgililere talimat verilmesine ve sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

Duruşma, 15 Aralık'a ertelendi.

Öte yandan Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı'nın ara kararı açıklamadan önce verdiği arada, duruşma salonu önünde toplanan madenci yakınları, "Soma'nın hesabı sorulacak" ve "İntikam değil, adalet istiyoruz" şeklinde sloganlar attı. 

Davada, 8'i tutuklu 46 sanık yargılanıyor.