Su ürünlerinde hedef Uzak Doğu

Su ürünlerinde hedef Uzak Doğu
Su ürünlerinde hedef Uzak Doğu
- Asya Su Ürünleri Fuarı'nda Türkiye'de yetiştirilen levrek, çipura ve diğer deniz ürünleri tanıtıldı

İZMİR (AA) - Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) tarafından Asya Su Ürünleri Fuarı'nda Türkiye 'de yetiştirilen levrek, çipura ve diğer deniz ürünlerinin tanıtımı yapıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, su ürünleri sektörü, levrek ve çipurada Avrupa pazarında yüzde 25 pazar payına ulaştıktan sonra yönünü Çin ve Hindistan'a çevirdi.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 8-10 Eylül'de Hong Kong'da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı'nda Türkiye'deki su ürünlerinin tanıtımını yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Çin'de 200 milyon alım gücü yüksek müşteri kitlesi olduğunu, bu kitleye Türk balıklarını tanıtmak istediklerini kaydetti.

Çin ve Hong Kong'un deniz ürünlerini çok seven ve tüketen bir toplum olduğunu vurgulayan İşliel, Hong Kong'un, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı konumunda bulunduğunu, bu nedenle Asya Su Ürünleri Fuarı'na katılım kararı aldıklarını bildirdi.

Hong Kong'un  dünya ticaret hacmi sıralamasında 13. sırada olduğuna işaret eden İşliel, "Çin ile  yapmak isteyen yabancı şirketler Hong Kong'u daha güvenli bir seçenek olarak görüyor. Bu anlamda, Çin'e girmek için de bu fuara katılım önemliydi" ifadelerini kullandı. 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise Uzak Doğu'da kişi başı yıllık balık tüketiminin 36 kilogram olduğu bilgisini verdi. 

Bölgede balığın yanı sıra karides, istiridye, deniz tarağı, deniz patlıcanı gibi ürünlerin de tüketildiğine işaret eden Kızıltan, şunları kaydetti:

"Uzak Doğu'nun en iyi fuar merkezine sahip olan Hong-Kong'da düzenlenen fuarlara katılım çok önemli. Hong-Kong'a çok yakın mesafede ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Makao ise yüksek yıldızlı otellerin çok fazla olduğu bir bölge. Oraya bile ihracat yapılsa, ülke olarak büyük kazanç elde edilecektir." 

Açıklamada, Asya Su Ürünleri Fuarı'ndaki STG standında yerel aşçı Samuel Tsang'ın hazırladığı balıkların 2 bin 500 ziyaretçiye ikram edildiği ve yerel dansçıların da stantta gösteri yaptığı bilgisi yer aldı.