Suriyelilerin derdine "deva" oluyor

Suriyelilerin derdine "deva" oluyor
Suriyelilerin derdine "deva" oluyor
- İzmir'de özel bir hastanede doktor olan Suriyeli Muhammed, gecesini gündüzüne katarak savaş mağduru sığınmacılara sağlık, barınma, gıda, eğitim ve konaklama konusunda yardım eli uzatıyor - Muhammed: - "Telefonla arayanların adres ve telefonlarını alarak yanlarına gidiyoruz. İlaç lazımsa ilaçlarını temin ediyoruz. Çocuk hastaları tedavi ediyoruz" - "Bir keresinde evimde 27 kişiyi misafir ettim. Benim yatacak yerim yoktu. 10 gün evimde konakladılar"

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Ülkesindeki iç savaştan kaçarak İzmir'e yerleşen Suriyeli doktor, zorlu yaşam mücadelesinde hasta düşen Suriyelilerin imdadına yetişiyor.

Basmane ve Konak çevresinde park, cami avlusu, otel önleri ve kaldırımlarda hayatlarını sürdüren, soğuk havaların kendini hissettirmesiyle hasta düşen Suriyeli sığınmacılara "gönüllü" olarak yardım elini uzatan Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, gece gündüz demeden, bazen de ailesini ikinci plana atarak hastaların şifa bulması için çaba sarf ediyor.

Moskova Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Halep'te çocuk doktoru olarak görev yapan Muhammed, savaşın patlak vermesinden sonra şartların zorlaşmasıyla sınır bölgesindeki kamplarda faaliyet gösteren İHH Vakfı, Yeryüzü Doktorları ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi gruplarla bağlantıya geçti.

İstanbul 'da Suriye Ulusal Konseyi ile birlikte çalışan, 3 yıl önce de İzmir'e yerleşen ve özel bir hastanede çalışmaya başlayan Muhammed, kentte yaşayan bazı Suriyeli sığınmacılarla birlikte savaş mağduru vatandaşlara maddi ve manevi destek sağlıyor.

Hasta muayenesi için gittiği Bornova ilçesi Çamkule Mahallesi'ndeki bir evde AA muhabirine açıklamada bulunan Muhammed, hastaları tedavi ettiği gibi sığınmacılara barınma, gıda, eğitim ve konaklama konularında yardımcı olduklarını söyledi.

- Çocuklar için telefonu 24 saat açık

Türkiye 'deki yardımsever doktorlarla sürekli irtibatta bulunduklarını, hafta içi akşam saatlerinde, hafta sonu da gün boyu Suriyeli hastaları ziyaret ettiklerini dile getiren Muhammed, Suriyeli çocuklar için telefonunun 24 saat açık olduğuna dikkat çekti. 

Muhammed, "Telefonla arayanların adres ve telefonlarını alarak yanlarına gidiyoruz. İlaç lazımsa ilaçlarını temin ediyoruz. Çocuk hastaları tedavi ediyoruz. Çocuk olmayanları da özel hastanelere götürüp her türlü tetkikleriyle birlikte bedava muayene yaptırıyoruz" diye konuştu.

Sağlık hizmetleri dışında sokakta kalan Suriyelilere battaniye, elbise, çocuk bezi, yiyecek ve içecek konusunda yardım ettiklerinin altını çizen Muhammed, "Çaresiz kaan insanları evimde misafir etmeye çalışıyorum. Bir keresinde evimde 27 kişiyi misafir ettim. Benim yatacak yerim yoktu. 10 gün evimde konakladılar. Bekar olan ve tek kalan arkadaşların evine de gönderiyoruz. Durumu iyi olanları da bazı otellere yerleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Beş vakit duyduğumuz ezan sesi var ya..."

Türkiye üzerinde Avrupa 'ya giden ve gitmek isteyenlerin çoğunun eğitimli ve kültürlü insanlar olduğunu vurgulayan Muhammed, imkanı olmasına rağmen Avrupa'ya gitmek istemediğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de beş vakit duyduğumuz ezan sesi var ya onu duyduğumuz anda kendimizi memleketimizde hissediyoruz. Ezan sesini batıda duymazsınız. Çok insanda batı sevgisi yoktur. İzmir'de yaşayan mülteci arkadaşlarla görüşüyorum, 'Çok gidenler var sizler niye gitmiyorsunuz ?' diye soruyorum. Onlar da 'Burada ezan sesini duyduğumuz sürece buradan gidici değiliz' diyorlar. Herkesin bir sevdası var, bizim de gerçekten Türkiye sevdamız var."