"Tek istediğim 4 yetimimi okutacak bir işim olsun"

"Tek istediğim 4 yetimimi okutacak bir işim olsun"
"Tek istediğim 4 yetimimi okutacak bir işim olsun"
- Doğup büyüdükleri Halep kentini, kocasının kalp krizinde hayatını kaybetmesi, iç savaş ve evlerini yıkan bomba sonrasında terk ederek Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Leman Hacı Muhammed, 4 çocuğuna bakabilmek için İzmir'de iş arıyor - Çocuklarını Türkiye'de okutup büyütmeyi hayal eden anne Leman Hacı Muhammed: - "Çocuklarım Türkiye'de okuyup büyüsünler istiyorum ancak imkanım yok. Bir işim olursa onları okutacağım"

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Yaşadıkları Halep'te eşinin kalp krizinden hayatını kaybetmesiyle yalnız, ülkesindeki iç savaşta evlerine isabet eden füzeyle de evsiz kalan Leman Hacı Muhammed isimli Suriyeli anne, geldiği İzmir'de hem hayata tutunmak hem de çocuklarını okutabilmenin mücadelesini veriyor.

Leman Hacı Muhammed, Konak ilçesi Ali Reis mahallesinde sığındığı tek göz odada AA muhabirine, rüyalarında bile görmediği Türkiye 'ye niçin geldiğini, nasıl yaşadıklarını ve hayattan ne beklediğini anlattı. 

Tek isteğinin 4 çocuğuna bakacak şekilde bir iş sahibi olmak olduğunu vurgulayan Muhammed, "Çocuklarım daha çok küçük. Tek isteğim çocuklarıma bakabilmek. Onların Türkiye'de okumasını sağlamak" dedi. 

- "Halep'te mutlu bir hayatımız vardı"

Suriye'deki iç savaş başlamadan önce Halep'te kocasıyla mutlu bir hayatları olduğunu anlatan 33 yaşındaki Muhammed, hayatlarının nasıl yavaş yavaş değiştiğini şu sözlerle dile getirdi:

"Kendimize ait evimiz vardı. Eşim taksicilik yapıyordu. Halimiz iyiydi. Büyük kızım Zeynep okula gidiyordu. Savaş başladığı sıralarda eşim kalp krizinden vefat etti. Daha 33 yaşında idi. İlk darbeyi o an yedik. Sonra savaş mahallemize kadar geldi. Evimize füze isabet etti. Evsiz kaldık. Çok ölüm gördük. Yıkılan çok ev gördük. Annemin yanına sığındık. Yaklaşık 2 yıl idare ettik. Annem vefat edince akrabalarımın yanına Afrin'e gittik. Bir sene de orada yaşadık. Ama daha fazla dayanacak gücümüz kalmadı. Mecburen Türkiye'ye sığındık. Kaynım ile birlikte İzmir'e geldik. Halep'te yaşadığım mahallede kimsenin kalmadığını duyuyorum. Hepsinin başının çaresine bakmak için göç ettiğini haber alıyoruz."

- Elbiselere boncuk dikerek ayda 170 lira kazanıyor

Leman Hacı Muhammed, tanıdıkları vasıtasıyla bazen tekstil atölyelerinden iş geldiğini, elbiselere boncuk diktiğini ayda eline ortalama geçen 170 lira ile evinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını ancak bunun çok yetersiz olduğunu aktardı.

Çocuklarının zaman zaman kendisinden isteklerde bulunduğunu fakat para olmadığı için bu isteklere cevap veremediğinden derin bir üzüntü yaşadığını dile getiren anne, parası olursa hem çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabileceğini hem de onların eğitiminin tamamlayabilmesi için eline fırsat geçeceğini söyledi. 

- "Tek istediğim 4 yetimimi okutacak bir işim olsun" 

Özellikle okul çağında olan 3 çocuğunun Türkiye'de okumasını çok isteyen anne, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Hayat çok zor. Tek başına çocukların geçimini sağlamak çok zor. Bir yardımcım olursa altından kalkabileceğime inanıyorum. Çocuklar elbise istiyor, yemek istiyor, ayakkabı istiyor ama bunların hiçbirini yerine getiremiyorum. Küçük oldukları için yokluğun ne olduğunu bilmiyorlar. Kimseyi rahatsız edip etmediğimizi bilmiyorum. İnşallah kimseyi rahatsız etmiyoruz. Komşularım çok iyidirler. Sağ olsunlar yardımları oluyor. 

Çocuklarımı okutmak istiyorum. Ancak imkanım yok onları göndermeye. Param da yok. Param olursa ya da birileri yardım ederse elbette okutmak isterim onları. Türkiye'de okuyup büyüsünler istiyorum. Türkiye'de sadece iyilik gördüm. Türkiye'yi çok beğendim ve çok sevdim. İnsanları çok iyi. Şayet hala bir evim kalmışsa da Suriye'de dönmek istemiyorum. Türkiye'de yaşamak istiyorum. Tek istediğim 4 yetimimi okutacak bir işim olsun."