Tekerlekli sandalyeyle umuda yolculuk

Tekerlekli sandalyeyle umuda yolculuk
Tekerlekli sandalyeyle umuda yolculuk
- Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Çeşme açıklarında kaçak göçmenlere yönelik arama kurtarma operasyonlarında ilginç görüntülere rastlanıyor - Yunan adalarına şişme lastik botla yasa dışı yollardan kaçmak isteyen Suriyeliler arasındaki tekerlekli sandalyeli genç, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerini de şaşırttı

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Yunan adalarına yasa dışı yollardan şişme lastik botla kaçmak isteyen Suriyeliler arasındaki tekerlekli sandalyeli genç de kurtarıldı.

TCSG Umut Gemisi'nin Sakız Adası ile Çeşme açıklarında yaptığı arama ve kurtarma operasyonlarını takip eden AA ekibi, ilginç yaşam öykülerine de tanık oluyor.

Ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriye ve Afganistan uyruklu göçmenlerin iyi bir gelecek için Avrupa ülkelerine gitme umutları, botlarının batması sonucu onlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve Ege Denizi'nin yüksek dalgalarına rağmen sürüyor.

- Tekerlekli sandalyesiyle şişme botta yakalandı

Ege Denizi'ndeki faaliyetlerini 24 saat aralıksız sürdüren TCSG Umut Gemisi personeli, gece boyunca 3 şişme lastik bottaki Suriye ve Afganistan uyruklu 109 kişiyi kurtardı.

Lastik bottaki Suriyelilerin gemiye çıkarılması esnasında tekerlekli sandalyeli bir kişinin de bulunması, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerini de şaşırttı.

- Muayene edildi, sondası değiştirildi

Engelli 22 yaşındaki Ahmed Muhammed, arama kurtarma botundaki vinçle gemiye çıkarıldı.

Sağlık ekiplerinin muayene ettiği ve vücudundaki sondasını değiştirdiği Suriyeli gence üşümemesi için battaniye de verildi.

- "Almanya'ya gitmek istiyorum"

Ahmed Muhammed, AA muhabirine, Lazkiye kentindeki bombalı saldırıda vücuduna şarapnel parçasının isabet ettiğini ve bedeninin alt kısmının felç olduğunu belirtti.

Kardeşiyle Yunan adaları üzerinden Almanya'ya gitmek istediğini ifade eden Muhammed, hem sağlığına kavuşmak hem de iyi bir geleceğe sahip olmak ümidiyle lastik bota bindiğini söyledi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince özel olarak taşınan Ahmed Muhammed ile diğer göçmenler, haklarında yasal işlem yapılmak üzere başka bir sahil güvenlik botuyla karaya gönderildi.