Terör saldırılarının 100 günlük bilançosu

Terör saldırılarının 100 günlük bilançosu
Terör saldırılarının 100 günlük bilançosu
- Güvenlik güçleri, terör örgütlerinin ülkenin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılarına operasyonlarla karşılık verdi - Operasyonlarda ve çatışmalarda, çoğunluğu PKK'lı olmak üzere bin 925 terörist etkisiz hale getirildi

İZMİR (AA) - Türkiye 'nin barış ve huzurunu bozmaya yönelik saldırılar gerçekleştiren terör örgütlerine operasyonlarla karşılık verilirken, bu operasyonlarda ve çatışmalarda, çoğunluğu PKK 'lı olmak üzere bin 925 terörist etkisiz hale getirildi.

KCK'nın temmuzda "barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların hedef alınacağını" açıklamasının ardından, terör örgütü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H ile terör örgütleri DAEŞ ve DHKP-C, ülke genelinde barış ve huzur ortamını bozmayı hedefleyen eylemlerini sürdürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 7 Temmuz-14 Ekim tarihlerini kapsayan son 100 gündeki terör saldırılarında 66'sı polis, 79'u asker, 3'ü geçici köy korucusu 148 güvenlik görevlisi şehit edildi. Şehit olan güvenlik güçlerinin 20'si er, 59'u rütbeli asker, biri şube müdürü, biri amir, biri başkomiser, biri komiser, 2'si komiser yardımcısı ve 60'ı da polis memuru.

Bu süreçte 169 sivil yaşamını yitirirken, saldırılarda hayatını kaybeden siviller arasında 7 çocuk ile İran ve Filistin uyruklu birer kişi de bulunuyor. 

Terör saldırılarında, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu bin 111 kişi (3'ü İran uyruklu) yaralandı.

- PKK'ya yönelik operasyonlar

Güvenlik güçlerinin 22 Temmuz'dan bu yana terör örgütü PKK'ya yönelik yurt içi ve dışında gerçekleştirdiği operasyonlarda bin 670 terörist etkisiz hale getirildi. Hava ve kara operasyonlarının yanı sıra güvenlik güçleri, tank ve top atışlarıyla da terör örgütü mensuplarına büyük zayiat verdi.

Son 100 günde yurt içindeki çatışmalarda ise 255 terörist etkisiz hale getirilirken, 37'si yaralı halde 139 terörist ele geçirildi. Bu süreçte çoğunluğu tırlardan oluşan 276 araç ise teröristlerce ateşe verildi.

Büyük bölümü terör örgütü PKK ve örgütün gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik olmak üzere pek çok ilde 24 Temmuz'dan bu yana gerçekleştirilen operasyonlarda 3 bin 362 kişi gözaltına alındı, bunlardan 864'ü ise tutuklandı.