Tire'deki süt üreticileri eğitilecek

Tire'deki süt üreticileri eğitilecek
Tire'deki süt üreticileri eğitilecek
- Tire'deki bin süt üreticisine, "Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi" kapsamında eğitim verilecek

İZMİR (AA) - İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Pınar Enstitüsü ve Tire Süt Kooperatifi ile ortaklaşa düzenlenen "Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi" kapsamında Tire'deki bin süt üreticisine "Hayvan Besleme, Hayvan Sağlığı, Hijyen ve Sanitasyon" konulu eğitim verilecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Pınar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Emil, "Pınar Enstitüsü öncülüğünde yürütülen 'Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde Projesi'nde çiğ süt üreticilerinin hayvan sağlığı, beslenmesi, hijyen ve sanitasyon konularında eğitilmesini amaçlıyor. Amacımız, bilinçli çiğ süt üretimini sağlayarak hem üreticilere hem de tüketicilere katkı sunmak. Bir diğer deyişle sütümüzün kalitesini ve geleceğini güvence altına alıyoruz" dedi. 

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük de Küçük Menderes havzasının sütün en kaliteli ve verimli üretildiği bölge olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"Sütün kalitesini daha da iyileştirmek ve dünya standartlarını yakalamak için eğitimler gereklidir ve devam etmelidir. Sütü dünyaya satmak için de sütün gıda güvenliğine uygun olması sağlanmalı. Bu zincirin doğru yapılması için sistem doğru kurulmalı. Türkiye bunu kooperatifleşerek yapmalı. Kooperatifçiliğin öcü olmadığını Türkiye kabul etmelidir. Türkiye'de şu an ihtiyacın üzerinde bir süt üretimi oluştu. 2009'daki krizi tekrar yaşamamak için sütü ihraç edebilmenin yollarını aramalıyız."

Konuşmaların ardından Tire'nin Topalak, Başköy, Ortaköy ve Akmesscit mahallelerinde eğitimlere katılan 89 üreticiye sertifikaları verildi.