Torbalı'da çöp ayrıştırma tesisi kuruldu

Torbalı'da çöp ayrıştırma tesisi kuruldu
Torbalı'da çöp ayrıştırma tesisi kuruldu
İZMİR (AA) - Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede çöp ayrıştırma tesisinin kurulduğunu bildirerek "Bu tesisin yakın gelecekte önemli...

İZMİR (AA) - Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, ilçede çöp ayrıştırma tesisinin kurulduğunu bildirerek "Bu tesisin yakın gelecekte önemli oranda bir katma değer oluşturacağına inanıyoruz" dedi.

Görmez, yaptığı açıklamada, çevreyi korumanın öncelikleri olduğunu, bu amaçla "toplama ayırma merkezi" kurduklarını bildirdi.

Kağıt, karton, plastik, cam, metal, tekstil, ahşap gibi atıkları önce ayrıştırdıklarını belirten Görmez, şunları kaydetti:

"Sonra preslenmiş balyalar halinde geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. Belediye olarak bu işten şimdilik para kazanamıyoruz. Ancak yakın gelecekte bu tesisin önemli oranda bir katma değer oluşturacağına inanıyoruz. Atık Yönetim Yönetmeliği yayınlandı. Burada her vatandaşa ayrı bir sorumluluk düşüyor. Cam, metal ve kağıt gibi geri dönüşümü mümkün olan atıkların evsel atıklarla aynı ambalaja konulmaması gerekiyor. Ülke ekonomisi burada zarara uğruyor. Çöp bir ekonomik bir değer olmaktan çıkıp belediyelerin bir numaralı sorunu ve uğraşı haline geliyor. Torbalı'da günlük çıkan 30 ton ambalaj atığı dolayındaki çöp aslında önemli bir ekonomik değerdir. Hemşehrilerimizden sokaklara yerleştirdiğimiz mavi renkli atık konteynerlerine sahip çıkmalarını istiyoruz."


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  Mavi

  ,

  Belediye

  ,

  Para

  ,

  ülke

  ,

  plastik

  ,

  yönetim

  ,

  yaşar