"Trafik Güvenliği İşbirliği" projesi

"Trafik Güvenliği İşbirliği" projesi
"Trafik Güvenliği İşbirliği" projesi
- Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu: "Türkiye'de son bir yılda meydana gelen trafik kazalarında 4 bin kişi olay yerinde, 8 bin kişi tedavi sürecinde hayatını kaybetti, 280 bin kişi de yaralandı" - İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya: "Trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları kaderci ve kolaycı bir yaklaşımla geçiştiriyoruz, bu yaklaşım bizi gerekli tedbirleri almaktan alıkoyuyor"

İZMİR (AA) - Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, Türkiye 'de son bir yılda meydana gelen trafik kazalarında 4 bin kişinin olay yerinde, 8 bin kişinin tedavi sürecinde yaşamını yitirdiğini, 280 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Türkiye'de trafik güvenliği alanında ihtiyaç duyulan bilimsel çalışmaların yapılması amacıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) arasında hayata geçirilen "Trafik Güvenliği İşbirliği" projesi İzmir'de tanıtıldı. 

Katip Çelebi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, iki kurum arasındaki işbirliğiyle trafik güvenliği alanında uzman personel yetiştirilmesi, tüm eğitim kurumlarında verilen trafik güvenliği eğitimlerinin arttırılması ve geliştirilmesi ayrıca akademisyenlerin trafik güvenliği konusunda daha duyarlı davranarak örnek olması konuları değerlendirildi.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Özdemiroğlu, yaptığı konuşmada, "Türkiye'de son bir yılda meydana gelen trafik kazalarında 4 bin kişi olay yerinde, 8 bin kişi tedavi sürecinde hayatını kaybetti, 280 bin kişi de yaralandı" dedi.

Söz konusu kazalarda 23 milyar  lira  değerinde maddi hasarın oluştuğunu anlatan Özdemiroğlu, YÖK ile yapılan işbirliği sonucunda projeler üretip, yol ve araç güvenliği konusunda bilimsel çalışmalar yapılacağını ve bu alanda personel yetiştirileceğini ifade etti. 

-Kaderci yaklaşım 

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da trafiğin insanların gölgesi haline geldiğini bildirdi.

"Trafik artık arkadaşımız oldu" diyen Uzunkaya, şöyle devam etti:

"Doğumdan ölüme trafiğin içindeyiz. Böyle iç içe olduğumuz bir kavramı nedense önemsemiyoruz. Trafik kazalarından kaynaklanan ölümleri ve yaralanmaları kaderci ve kolaycı bir yaklaşımla geçiştiriyoruz, bu yaklaşım bizi gerekli tedbirleri almaktan alıkoyuyor."