"Trafik Güvenliği ve İşbirliği Toplantısı"

"Trafik Güvenliği ve İşbirliği Toplantısı"
"Trafik Güvenliği ve İşbirliği Toplantısı"
- Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumlar arasında imzalanan "Trafik Güvenliği İşbirliği Protokolü" kapsamında "Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Bölge Toplantısı"nın 2.'si İzmir'de yapıldı - İzmir Emniyet Müdürü Uzunkaya: "Şimdi birileri 'trafikte denetim yapılırsa sorun çözülür' sanıyor; yok öyle bir şey. İnsanların da duyarlı olması gerekiyor. İzmir'de belirlenen trafik denetim hedeflerini yüzde 15 aştık. Ama ilimizde kaza oranları da 2014 yılında 2013'e göre yüzde 10 artmış"

İZMİR (AA) - Karayolları Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumlar arasında imzalanan "Trafik Güvenliği İşbirliği Protokolü" kapsamında "Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Bölge Toplantısı"nın 2.'si Narlıdere Polis Moral Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıda konuşan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafikle ilgili belirlenen hedefleri İzmir'deki denetimlerle yüzde 15 oranında aştıklarını söyledi. Bir dönem Trafikten Sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunduğunu anlatan Uzunkaya, yalnızca denetleme ve trafik cezalarıyla kazaların önlenemeyeceğini ifade etti. 

Trafik kazalarının ülkemiz için ciddi sorun teşkil ettiğini yakından bildiğini dile getiren Uzunkaya şöyle konuştu:

"1996'lı yıllarda trafik kazalarında yıllık 5 bin 600 gibi ölüm rakamlarından söz ediliyordu. Türkiye genelinde 2014 yılındaki ölüm sayısının 2 bin 300 gibi bir rakama düştüğünü gördüm. Ancak bir o kadar daha kayıt dışı trafik kazası ölüm oranı olduğunu biliyoruz. Bunlar, tedavi sürecindeki ölümlerdir. Bir insanın hayatının kurtarılması son derece önemli. Türkiye'de yaklaşık 25 bin trafik polisi var, bunların hepsi bir araya gelse yılın 365 günü yaklaşık 30 yıllık mesleki hayatları boyunca bir insan yaratmaya çalışsa başaramaz. Ancak, her bir trafik görevlisi meslek hayatı boyunca duyarlı davranırsa, bir kişinin ölümüne mani olabilir."

- Cezalar da kazalar da arttı

Trafik kazalarının Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 15 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Uzunkaya, bu rakamın yatırım bütçesinin yüzde 20'sinin üzerinde olduğuna dikkati çekti.

İzmir'de trafik konusuna önem verdiklerini ve çaba harcadıklarını ifade eden Uzunkaya şöyle konuştu:

"Mesela 14 bin motosikletliye ceza yazmışız ki bu Türkiye genelinde yoktur. Ama 2014 yılında bir önceki yıla göre motosiklet kazaları yüzde 9 artmış. Biz 2014 yılında İzmir'de 1.5 milyona yakın aracı denetlemişiz, bunlardan 780 binine yaklaşık 140 milyon TL tutarında ceza yazmışız. 91 binden fazla araca sivil denetimler sonucu ceza yazılmış ki bunların 79 bin 941'i hatlı minibüstür. Her şey çok iyi, hedeflerin üzerinde ama ilimizde kaza oranları da 2014 yılında 2013'e göre yüzde 10 artmış. Şimdi birileri trafikte denetim yapılırsa sorun çözülür sanılıyor, yok öyle bir şey. İnsanların da duyarlı olması gerekiyor. Ayrıca trafikte yapılan denetimlerin kazaların oluş yeri saati ve kazaları hazırlayan faktörlerin değerlendirilip ona göre değiştirilerek yapılması gerekiyor."  

İzmir'de 3 gün süreceği bildirilen toplantılarda, yarın "Trafik Elektronik Denetleme Sistemi", Cuma günü de "Yüksek Öğretim Kurumu ve Emniyet Genel Müdürlüğü Projeleri" tanıtımının yapılacağı kaydedildi.

Toplantıya, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Isparta, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak olmak üzere 14 ilin trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve tescil şubelerinin müdürleri katıldı.