Turizm serbest bölgesi projesine "kumarhane" uyarısı

Turizm serbest bölgesi projesine "kumarhane" uyarısı
Turizm serbest bölgesi projesine "kumarhane" uyarısı
- Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İçöz: - "Turizmde serbest bölge yapılanmalarında en önemli tehlike kumarhanelerin durumudur. Bu işletmelere izin verildiği takdirde daha önce yaşanan olumsuz deneyimler tekrarlanabilecektir"

İZMİR (AA) - Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, turizm serbest bölge yapılanmalarında en önemli tehlikenin kumarhanelerin durumu olduğunu belirterek, "Bu işletmelere izin verildiği takdirde daha önce yaşanan olumsuz deneyimler tekrarlanabilecektir" uyarısında bulundu. 

Prof. Dr. İçöz, yaptığı yazılı açıklamada son dönemde gelir düzeyi yüksek turistlerin çekilmesi için gözde turizm merkezlerinin "turizm serbest bölgelerine" dönüştürülmesi fikrinin ortaya atıldığını anımsatarak bu uygulamanın dünyada çok yaygın olmadığını ifade etti.

Serbest bölgelerin devletin turizmden elde ettiği gelirin önemli bölümünü kaybetmesine yol açabileceğine işaret eden İçöz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Turizmde serbest bölge düşüncesi turizmin sınırlandırılması yani lokalize edilmesi gibi bir soruna yol açabilir. Turistlerin lokalize olmaları işletmeler ve esnaf için potansiyel satış ve gelir kaybına neden olacaktır. Bu durum turizmde ekonomik gücün birkaç büyük firma eline geçmesine ve bir anlamda tekelleşmeye neden olacaktır. Ayrıca devletin turizmden elde ettiği gelir vergisi ve dolaylı vergilerde önemli kayıplar yaşanabilecektir. Yabancı firmaların kar transfer kolaylıkları nedeniyle de devlet gelirlerinde kayıplar yaşanacaktır." 

Prof. Dr. İçöz, sağlık turizmi ya da tıp turizmi gibi çok özel alanlarda serbest bölgeler oluşturularak  Türkiye 'nin bu alanlardaki potansiyelini değerlendirmenin daha doğru olabileceğini savunarak "Bu bölgeler iyi yönetilmediğinde insan ve mal kaçakçılığı konusunda sıkıntılar ortaya çıkabilecektir. Turizmde serbest bölge yapılanmalarında en önemli tehlike kumarhanelerin durumudur. Bu işletmelere izin verildiği takdirde daha önce yaşanan olumsuz deneyimler tekrarlanabilecektir" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Turizm

  ,

  kar

  ,

  esnaf

  ,

  firma

  ,

  yaşar