Turizmciler tatili "ticari" görmedi

Turizmciler tatili "ticari" görmedi
Turizmciler tatili "ticari" görmedi
- Kamu çalışanlarının 30 Ekim'de idari izinli sayılması, milyonlarca insan için tatilin süresini uzatsa da seçim öncesi seyahat acentelerinin turizmde hareketlilik beklentisi bulunmuyor - TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Arslanalp: - "Çok sayıda seyahat şirketi, bu tatili ticari görmedi ve seçime katılımı yükseltmek için yurt dışı organizasyonu yapmadı"

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Kamu çalışanlarının 30 Ekim'de idari izinli olması, milyonlarca insan için tatilin süresini uzatsa da seyahat acentelerinin turizmde hareketlilik beklentisi bulunmuyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hande Arslanalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok sayıda acentenin 1 Kasım seçimi öncesi " sosyal sorumluluk" çerçevesinde seyahat organizasyonu yapmadığını belirtti. 

Seçimlere katılımı yükseltmek isteyen şirket yönetimlerinin tatili "ticari" görmediğini söyleyen Arslanalp, "Her sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili nedeniyle yurt dışı seyahatleri düzenlenirdi. Bu sene tatil organizasyonlarında geçen yıla göre düşüş olacağını düşünüyoruz. Asıl rakamlar tatil ve seçimlerin ardından kesinlik kazanacak" dedi. 

Seçim öncesi sosyal ve siyasal ortamdan etkilenen vatandaşların da tatil yapmayı tercih etmediğini ifade eden Hande Arslanalp, yükselen dolar ve avronun da yurt dışı tatili için bir başka dezavantaj olduğunu dile getirdi.

Seyahat acenteleri ile vatandaşlarda genel eğilimin "seçimin geçmesini beklemek" yönünde olduğunu aktaran Arslanalp, "Çok üzüntüler geçirdik. Turizm keyifle yapılabilecek bir şey. İnsanların tatil yapması için keyifli olması lazım. Herkes önce oyunu kullanmak istiyor" dedi. 

Hande Arslanalp, insanların süresi uzasa da tatili evde geçirmek istediğini ifade etti. 

-  Yurt dışı organizasyonları için geç kalındı

Kamu çalışanlarının 30 Ekim Cuma günü idari izinli sayılmalarını "geç kalınmış bir karar" olduğunu, son dakika kararının seyahat acentelerinin hareket kabiliyetini azalttığını söyleyen Arslanalp, "Tatilin uzayacağını 1 ay önce bilsek seçim olmasına rağmen daha çok seyahat düzenlenebilirdi. Böyle bir durumda yurt dışında tatil yapanlar 1 Kasım'da dönüp seçimlere de katılabilirdi" diye konuştu. 

Arslanalp, vize uygulamaları, uçak ve otel rezervasyonları için turizmcilerin süreye ihtiyacı olduğuna işaret ederek "İtalya, seyahate gitmeden 15 gün önce rezervasyon istiyor. Dolayısıyla yurt dışı bizim gibi son dakika organizasyonlarına hazır değil" ifadelerini kullandı.

- İtalya yerine Kapadokya

Daha önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatillerinde insanların daha çok Avrupa ülkelerini tercih ettiğini söyleyen Hande Arslanalp, şöyle konuştu:

"Sonbahar ayları Avrupa'nın en güzel zamanlarıdır. Ancak, seçimler nedeniyle bu yıl Avrupa ülkelerini tercih etmeyenler Kapadokya bölgesine yönelip 1 Kasım tarihinde geri dönebilir. Yurt içi organizasyonları son dakikada yapılabildiği için iç turizmi tetikleyebilir. Özellikle 3. yaş dediğimiz, 50 yaş sonrası güney sahillerini de tercih edebilir."