Türk dansçılara ABD'de eğitim fırsatı

Türk dansçılara ABD'de eğitim fırsatı
Türk dansçılara ABD'de eğitim fırsatı
- Devlet Opera ve Balesinin iki sanatçısı, ABD'nin en eski dans topluluğu Martha Graham Dance Company'de mesleki eğitim programına katılma hakkı kazandı

İZMİR (AA) - Devlet Opera ve Balesinin iki sanatçısının,  ABD 'nin en eski dans topluluğu Martha Graham Dance Company'de (MGDC) mesleki eğitim programına katılma hakkı kazandığı bildirildi.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, basın toplantısında, 28. Uluslararası İzmir Festivali çerçevesinde MGDC birliğiyle gerçekleştirdikleri "Panorama Projesi"nde sahne alan balerin Çisil Soyöz ile balet Aykut Levent Özer'in, kazandıkları bursla MGDC'nin yoğunlaştırılmış kış eğitim programına katıldığını belirtti.

Her iki dansçının da kurs sonundaki sınavda başarılı olup 2 yıl süreli mesleki eğitim programına katılma hakkı kazandığını vurgulayan Sarper, "İKSEV, Martha Graham'ın dans tekniğini Türkiye 'de öğreten ilk merkez olacak. Eylül-kasım döneminde New York'tan gelecek MGDC eğitmenleri, İKSEV'de ustalık sınıfı ve atölye düzeyinde eğitim verecek" diye konuştu.

Balerin Çisil Soyöz ve balet Aykut Levent Özer de kış eğitim programında farklı teknik öğrendikleri için zorlanmalarına rağmen başarılı olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.