Türk su ürünleri Tayland'da tanıtıldı

Türk su ürünleri Tayland'da tanıtıldı
Türk su ürünleri Tayland'da tanıtıldı
- Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Kızıltan: - "Kişi başı tüketim oldukça yüksek olan Asya bölgesinde son yıllarda su ürünleri tüketimi yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Bu tüketim artışından daha fazla pay almak istiyoruz"

İZMİR (AA) - Türk su ürünleri sektörü, ihracatta yeni pazar arayışı kapsamında, Tayland'da düzenlenen fuarda tanıtıldı. 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, tanıtım grubu olarak sektörün yeni pazarlara ulaşmasını sağlamak amacıyla Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 20-24 Mayıs'ta düzenlenen Dünya Su Ürünleri ve Asya Gıda Fuarı'na (Thaifex) katıldıklarını belirtti. 

Sektör açısından Asya pazarının taşıdığı öneme işaret eden Kızıltan, şunları kaydetti: 

"Tüm dünyada olduğu gibi Uzak Doğu'da da son zamanlarda sağlıklı beslenmeye daha önem verilmeye başlandı. Diyetlerde deniz ürünlerine sıklıkla yer veriliyor. Zaten kişi başı tüketim oldukça yüksek olan Asya bölgesinde son yıllarda su ürünleri tüketimi yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. Bu tüketim artışından daha fazla pay almak istiyoruz." 

Kızıltan, Japonya, Çin , Güney Kore, Hindistan, Malezya'dan alıcılarla da buluşma imkanı sağlayan fuarın, Asya ve Uzak Doğu pazarına açılmak için önemli bir tanıtım fırsatı olduğunu kaydetti.