Türk yaş meyve ve sebzeleri Rusya'da tanıtıldı

Türk yaş meyve ve sebzeleri Rusya'da tanıtıldı
Türk yaş meyve ve sebzeleri Rusya'da tanıtıldı
- Ege Bölgesi'nden ihracatı gerçekleştirilen yaş meyve ve sebzeler, "World Food Moscow Gıda Fuarı"nda tanıtıldı

İZMİR (AA) - Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Moskova'da düzenlenen "World Food Moscow Gıda Fuarı"nda Ege Bölgesi'nden ihracatı gerçekleştirilen ürünlerin tanıtımını yaptı.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 14-17 Eylül 'de düzenlenen ve 72 ülkeden bin 674 firmanın katıldığı fuarı, 30 bini aşkın ziyaretçi gezdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Göksel, Rusya'nın Türk yaş meyve sebze sektörü için büyük bir pazar olduğunu, ülkede yaşanan ekonomik krizin fuarda etkisini hissettirdiğini ancak buna rağmen gelecek sezondan umutlu olduklarını belirtti.

Göksel, fuar süresince üzüm, kiraz, mandalina, limon gibi ürünlerin tanıtımını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

-Rusya, en fazla ihracat yapılan ikinci ülke

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya 'dan sonra ikinci sırada yer alan Rusya'ya 2013 yılında 55,3 milyon dolar ihracat yapıldı. Rusya'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl yapılan ihracat ise 27,6 milyon dolara geriledi. Bu yıl şu ana kadar Rusya'ya 18,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Ege Bölgesi'nden Rusya'ya yaş meyve sebze ihracatında ilk sırayı 7,3 milyon dolarlık tutarla domates alırken, ikinci sırada 3,3 milyon dolar ile çekirdeksiz sultani sofralık üzüm yer aldı. Kiraz ihracatı ise 2,7 milyon dolar ile üçüncü oldu.