Türk zeytin ve zeytinyağına Suudi Arabistan'da yoğun ilgi

Türk zeytin ve zeytinyağına Suudi Arabistan'da yoğun ilgi
Türk zeytin ve zeytinyağına Suudi Arabistan'da yoğun ilgi
İZMİR (AA) - Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için Suudi Arabistan'a düzenlenen tanıtıma yoğun ilgi gösterildi.Ege İhracatçı...

İZMİR (AA) - Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için Suudi Arabistan'a düzenlenen tanıtıma yoğun ilgi gösterildi.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için bu ayki yoğun tanıtım atağını Suudi Arabistan ile sürdürdü.

Komite, 15-17 Kasım'da ABD'de, 17-20 Kasım'da Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen Foodex Saudi 2015 Fuarı'na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağını tanıttı.

ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Güneş, Suudi Arabistan'ın gıda tüketiminin büyük bölümünü ithalat yoluyla karşıladığını, Türkiye'nin zeytinyağı ihracatında bu ülkenin 9 milyon 423 bin dolarla ikinci ülke olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan'ın 30 milyonluk nüfusu yanında her yıl 15 milyon turistin ziyaret ettiği petrol zengini bir ülke olduğuna işaret eden Gündeş, "Suudi Arabistan, bizim için hedef pazar konumunda olan bir ülke. 50 milyar dolar gıda tüketimi ile Suudi Arabistan Körfez ülkeleri arasında en geniş  gıda ve içecek pazarına sahip olan ülke olup sektörün yıllık büyüme oranı yüzde 18. Suudi Arabistan'ın gıda ve içecek sektörüne özel tek fuarı olma özelliğini taşıyan Foodex Saudi 2015 Fuarı'na katılarak konumumuzu güçlendirmek istedik. Fuarda standımız ziyaretçilerin en yoğun ilgi gösterdiği standlardan biri oldu" ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilere Türk zeytin ve zeytinyağı tadımı yaptırıldığını anlatan Gündeş, gelecek yıllarda Suudi Arabistan'a ihracatta artış yaşanacağını kaydetti.

Türkiye, 2014-2015 sezonunda Suudi Arabistan'a 9 milyon 423 bin dolarlık dilimi zeytinyağı olmak üzere, 11 milyon 606 bin dolarlık zeytinyağı ve sofralık zeytin ihraç etti.