"Türkiye Adaletini Arıyor" mitingi

"Türkiye Adaletini Arıyor" mitingi
"Türkiye Adaletini Arıyor" mitingi
- TBB Başkanı Feyzioğlu: "Biz 77 milyonun eşit vatandaşlık paydaşında tek yumruk olması için adalet arıyoruz. Bizim şahıslarla, kurumlarla kavgamız, kişisel bir hesaplaşmamız yok"

İZMİR (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, şahıslarla, kurumlarla kavgalarının, kişisel hesaplaşmalarının olamayacağını belirterek "Biz 77 milyonun eşit vatandaşlık paydaşında tek yumruk olması için adalet arıyoruz" dedi.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve 26 ilin baro başkanları, İzmir Barosu'nun öncülüğünde Gündoğdu Meydanı'ndaki "Türkiye Adaletini Arıyor" mitingine için İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve  CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu'nun da eşlik ettiği grup,  Atatürk anıtına çelenk sunarak, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra kortej oluşturup Gündoğdu Meydanı'na yürüdü.

Miting alanının çevresinde önlem alan polis, arama noktalarında baro kartı taşımayanların üst aramasını yaparak miting alanına aldı. Aramaya tepki gösteren Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran ile polisin arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Gündoğdu Meydanı'nda kurulan platformda yaptığı konuşmada, avukatların vatandaşı temsil ettiğini, 77 milyonun eşit haklara sahip olabilmesi için çalışan bir mesleğin temsilcileri olduklarını belirtti.

"Biz 77 milyonun eşit vatandaşlık paydaşında tek yumruk olması için adalet arıyoruz. Bizim şahıslarla, kurumlarla kavgamız, kişisel bir hesaplaşmamız yok" diyen Feyzioğlu, büyük millet olmanın gereği için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Üzerimde avukatlık cübbem var. Bunun cübbenin iliği yok kimsenin önünde eğilmeyelim diye, cebi yok içine bir şey koyamayalım diye, leke yok namusumuz olsun diye. Bu cübbe bizim namusumuzdur, yeri gelir kefenimiz de olur. Bizim 2 borcumuz var; biri çalışarak milletimize hizmet etmek, diğeri de Allah'a can borcumuzdur." 

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da yargının millet iradesini temsil eden organlardan birisi olduğunu, TBMM'nin yalnızca kendisinin millet iradesi olarak gösterilmesini doğru bir yaklaşım olarak bulmadıklarını ifade etti. 

Kocasakal, anayasada "egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu"nun vurgulandığını hatırlatarak "Türk milleti bu egemenliğini, anayasadaki organları eliyle kullanır. Bunlardan sadece bir tanesi yasamadır. Meclise yansıyan millet iradesi ne kadarsa, yargıya yansıyan da o kadardır" görüşünü aktardı.

İstanbul Adalet Sarayında Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine de değinen Kocasakal, "Savcıya yapılan saldırı bize de yapılmış demektir. Hakim ve savcılarımız da avukata yapılan saldırıyı kendisine yapılmış kabul etmesi gerekir" ifadesini kullandı.

Miting, TBB Başkanı Feyzioğlu'nun baro başkanlarıyla birlikte katılımcıları selamlamasının ardından sona erdi.