Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
- Sağlık Bakanlığınca yürütülen program kapsamında İzmir'de öğrencilere 500 bisiklet dağıtıldı - İzmir Valisi Toprak: - "Toplum olarak çocukluk çağından itibaren daha hareketli olma ve düzenli egzersiz alışkanlığı edinme konusunda özendirici, cesaretlendirici olmak önem taşıyor"

İZMİR (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında İzmir'de öğrencilere 500 bisiklet dağıtıldı.

 Konak Meydanı'nda "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" dolayısıyla düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de olan teknolojik gelişmelerin hayatı hareketsiz hale getirebildiğini belirtti.

Gelişmelerin olumsuz etkilere dönüşümünü ortadan kaldırmak için çabaladıklarını ifade eden Toprak, şöyle konuştu:

"Bu anlamda bisiklete binmek, hareketli olmak, teknolojinin getirdiği olumsuzluklardan arınmak için önemli bir liman. Her gün daha az yürüyen, kısa mesafeler için bile araç kullanan, günlük ihtiyaçlarını sanal alışverişle gerçekleştiren bireyler halinde geldik. Ulaşım amaçlı yürüme, bisiklete binme, geleneksel çocuk oyunları, bahçecilik, spor aktiviteleri, bilinçli egzersizler... Bunları günlük hayatımızda ne kadar icra edebiliyoruz? Bu, benim için dahi soru işareti."

Toprak, araştırmaların Türkiye'de fiziksel aktivitenin henüz bir yaşam stili haline gelmediğini gösterdiğine dikkati çekerek "Bu nedenle, toplum olarak çocukluk çağından itibaren daha hareketli, daha aktif olma, düzenli egzersiz alışkanlığı edinme konusunda özendirici, cesaretlendirici olmak, önem taşıyor" dedi. 

- Hedef yüzde 62

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Türkyılmaz da son yıllarda hareketli yaşam konusunda farkındalık ve kararlılıklarının arttığını ifade ederek hareketli yaşayan ve spor yapanların oranını yüzde 62'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu hedefe ulaşmak için yaptıkları çalışmalardan birinin de öğrencilere bisiklet dağıtımı olduğunu aktaran Türkyılmaz, bu çerçevede Sağlık Bakanlığının talimatıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile protokol imzaladıklarını, mayıs ayında 25 okulda 366 bisiklet ve kask dağıttıklarını hatırlattı.

Türkyılmaz, bugün de ailesinin maddi durumu nedeniyle bisiklet almakta zorlanan 470 ortaokul öğrencisi ile 30 İYTE öğrencisine bisiklet vereceklerini dile getirerek bisikletin sağlık açısından yararlarını anlattı.

Konuşmaların ardından öğrencilere 500 bisiklet dağıtıldı. Vali Toprak da kısa bir süre bisiklete binerek meydanda tur attı.