Türkiye'de 28 bin hasta organ nakli bekliyor

Türkiye'de 28 bin hasta organ nakli bekliyor
Türkiye'de 28 bin hasta organ nakli bekliyor
- Organ naklinin büyük kısmı canlı vericiden karşılanan Türkiye'de 28 bin 635 hasta, bağışlanacak organla şifa bulmayı umut ediyor - İzmir Sağlık Müdürü İzzettinoğlu: "Bir gün biz de organ bağışına ihtiyaç duyabiliriz, bunun garantisi yok. Bu durumdaki insanlarla empati kurmak lazım"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Organ naklinin büyük bölümü canlı vericiden karşılanan Türkiye 'de 28 bin 635 hasta, bağışlanacak organla sağlığına kavuşmayı bekliyor.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre, beyin ölümü tanısı ve kadavradan organ bağışı her geçen yıl artan Türkiye'de, organ bekleme listesinde 28 bin 635 hasta bulunuyor. En fazla organ bekleyen grubun başında böbrek hastaları geliyor.

Her yıl yaklaşık 6 bin yeni böbrek hastasının organ nakline ihtiyaç duyduğu Türkiye'de, 60 bin 454 hasta diyalize giriyor.

Organ nakli bekleyen hastalardan 22 bin 420'sini böbrek hastaları oluştururken, 3 bin 34 kişi kornea, 2 bin 239 hasta karaciğer, 628 kişi kalp, 260 kişi pankreas, 46 hasta akciğer, 4'er kişi de ince bağırsak ve kalp kapağı nakli için bekliyor.

- "Toprak değil, can olsun"

İzmir Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organ bağışının çok önemine işaret ederek, bütün organlarını bağışladığını söyledi.

Organ bağışını artırmak için birçok çalışma yaptıklarını, iki bine yakın imam ve vaize eğitim verdiklerini, hutbelerde bu konunun işlenmesini sağladıklarını, daha fazla kitleye ulaşabilmek için her türlü yolu etkinlikten istifade ettiklerini aktaran İzzettinoğlu, "Organlarımız sonuçta toprak olup gidecek. Organlarımız toprak değil, birine can olsun istiyoruz. Bir gün biz de organ bağışına ihtiyaç duyabiliriz, bunun garantisi yok. Bu durumdaki insanlarla empati kurmak lazım" değerlendirmesinde bulundu.

İzzettinoğlu, herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etti.