"Türkiye'de mutluyum ama bana baba lazımdı"

"Türkiye'de mutluyum ama bana baba lazımdı"
"Türkiye'de mutluyum ama bana baba lazımdı"
- Ülkelerindeki savaştan kaçan Suriyeli ailelerin çocukları, sokaklarda oynayarak vakit geçirse de "vatansız" ve "yuvasız" kalmanın sıkıntısını yaşıyor - 9 yaşındaki Muhammed Aşkar: - "Babam savaşta ölünce Türkiye'ye kaçtık. Türkiye'de mutluyum ama bana baba lazımdı. Bir de ayakkabı ve top isterdim" - 13 yaşındaki İsa Şaydi: - "İzmir'de akrabalarımızda kalıyoruz, bazen sokakta yatıyorum. Üşüyorum ama ne yapayım? Bir işim olsa çalışırdım"

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle  Türkiye 'ye sığınan Suriyeli ailelerin çocukları, İzmir'in arka sokaklarında oyun oynayarak yaşamlarını sürdürse de savaşta hayatını kaybeden yakınlarına ve yuvalarına duydukları özlemle hayata tutunmaya çalışıyor.

Evlerini, işlerini, sevdiklerini kaybettikleri ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli aileler, savaşın acılarını da beraberinde getiriyor. 

Maddi durumu daha iyi olanlar, Basmane'nin arka sokaklarındaki ucuz otellerde yaşamını sürdürürken, parası bulamayanlar da çoluk çocuk, genç yaşlı, hasta sağlıklı demeden kaldırımlarda uyuyor. 

- Muhammed'in ailesi dört ayrı tarafta

Kendisiyle aynı kaderi paylaşan arkadaşlarıyla Hatuniye Meydanı'nda oynayan 9 yaşındaki Muhammed Aşkar, AA muhabirine, babasını Suriye'deki savaşta kaybettikten sonra iki kardeşi ve annesiyle Türkiye'ye gelmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bir ağabeyinin İzmit'e gittiğini, diğerinin de Almanya'ya ulaşmak üzere yola çıktığını anlatan Muhammed, annesiyle Basmane'deki küçük bir otelde kaldıklarını belirtti. 

Okula gitmeyi unuttuğunu söyleyen Muhammed, İzmir'deki yaşantısını, "Annem dolaşıyor. Nerede olduğunu bilmiyorum. Bazen yiyecek almam için 2-3 lira veriyor. Babam savaşta ölünce Türkiye'ye kaçtık. Türkiye'de mutluyum ama bana baba lazımdı. Bir de ayakkabı ve top isterdim" sözleriyle aktardı. 

Muhammed, arkadaşlarının da elbiseye veya ayakkabıya ihtiyaç duyduğunu, havalar soğumaya başlayınca en çok ayaklarının üşüdüğünü dile getirdi. 

- 13 yaşında arıyor 

Halep'te yakınlarını kaybettikten sonra ailesiyle İzmir'e gelen 13 yaşındaki İsa Şaydi de Çorakkapı Camisi önünde iş arıyor. İzmir'deki akrabalarının yanında kaldıklarını anlatan Şaydi, "Bazen sokakta yatıyorum. Üşüyorum ama ne yapayım? Bir işim olsa çalışırdım" dedi.

- Paralarını dolandırıcılara kaptırıyorlar

Halep'ten çocuklarıyla gelen ve bir cami avlusunda kalan Abdülkadir Dakar da Suriyeli ailelerin en büyük endişesinin "denizde boğulmak" değil, kişi başı bin dolarlık yasadışı geçiş ücretini dolandırıcılara kaptırmak olduğunu söyledi. 

Türkiye'de kalmak istediğini ancak iş bulamadığını ifade eden Dakar, "Halep'te her gün bomba düşüyor, ev gitti, dükkan gitti. Almanya'ya gideceğiz. Botla Yunanistan'a geçmek istiyoruz. Korkuyoruz ama mecburuz. Suriye'de kalsak bombayla ölecektik" diye konuştu.

Kendilerine kucak açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür eden Dakar, tüm ailelerin çocuklarının hayatını kurtarmak istediğini sözlerine ekledi.