Türkiye'nin "ilk aktif şehri Karşıyaka" ödülünü aldı

Türkiye'nin "ilk aktif şehri Karşıyaka" ödülünü aldı
Türkiye'nin "ilk aktif şehri Karşıyaka" ödülünü aldı
- Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar: - "Bundan sonra düzenleyeceğimiz uluslararası organizasyonlar sayesinde hem Karşıyakamızın hem de İzmirimizin tanıtım potansiyeli daha da artacak"

İZMİR (AA) - Uluslararası Herkes İçin Spor Derneği (TAFISA) tarafından "aktif şehir" sertifikası ile ödüllendirilen Karşıyaka Belediyesi, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de gerçekleşen törenle ödülünü aldı.

Karşıyaka Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, dünya genelinde, potansiyel taşıyan kentlerdeki sosyal , sportif ve kültürel yaşamda hareketi artırmak ve o kentin halkını da etkinliklere dahil etmek için çalışmalar yürüten TAFISA'nın Karşıyaka Belediyesini "aktif şehir" sertifikasıyla ödüllendirdiği belirtildi.

Temmuz ayında açıklanan büyük ödülün geçen hafta 17 Ekim'de Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen törenle TAFISA Başkanı Prof. Dr. Ju-Ho Chang tarafından takdim edildiği bildirildi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, aktif şehir çalışmalarının Karşıyaka'ya dünya çapında büyük prestij sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Karşıyakamızı önce Avrupa 'ya sonra da tüm dünyaya tanıtmak için çalışmalar yürütüyoruz. Aktif şehir de Karşıyakamızın dünya çapındaki marka değerini güçlendirecek çok önemli uygulamalardan biri. Bu ödül bize büyük prestij sağlayacak. Biz, halk için etkinlik yapan ve bu organizasyonlarda da halkı direkt işin içine katan bir belediyeyiz. Bu duruşumuzun ödüllendirilmiş olması çok anlamlı. Bundan sonra düzenleyeceğimiz uluslararası organizasyonlar sayesinde hem Karşıyakamızın hem de İzmirimizin tanıtım potansiyeli daha da artacak. Kentler arasındaki sosyal ve kültürel alışverişler ile turizmin gelişmesine de olanak sağlanacak."

- Aktif şehir

Karşıyaka Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü tarafından TAFISA'ya sunulan ve "aktif şehir" sertifikasının alınmasında etkili olan çalışmalar arasında, halk koşuları, bisiklet yarışları, açık alan spor etkinlikleri gibi çeşitli organizasyonların yer aldığı bildirildi.

Bu faaliyetler, TAFISA tarafından "iyi uygulama örneği" olarak gösterildiği kaydedildi.

Aldığı sertifikayla, TAFISA'nın üç aşamalı "aktif şehir" uygulamasının ilk basamağını geçen Karşıyaka Belediyesi, bundan sonraki süreçte Aktif Şehir Stratejik Eylem Planı'nı tamamlayacak ve daha geniş halk kitlelerinin katılacağı organizasyonlar planlayacak. Uygulamanın tüm aşamalarının gerçekleştirilmesinin ardından Karşıyaka, Global Aktif Şehirler arasındaki yerini alacak.