Üç nesil Anneler Günü

Üç nesil Anneler Günü
Üç nesil Anneler Günü
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, siyasete başladığında 1,5 yaşında olan ve adeta "parti içinde büyüyen" 15 yaşındaki kızı Ayşe ve her zaman kendisine destek olan annesi Bedia ile Anneler Günü'nde, bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı - Nükhet Hotar: "Araçla seyahat ettiğimiz zaman Ayşe arka koltukta dizime yatardı, ayakları kapıya değmezdi. Zaman içinde büyüdü uzamaya başladı. Onun büyüyüşünü arabada kapladığı yere göre izleyebildim" - Ayşe Hotar: "Küçükken bir yere gittiğinde annemi çok özlerdim ama belli etmemeye çalışırdım" - Bedia Hotar: "Kızım çocukken de böyle hareketliydi. Ben kitap okurken o 4 yaşındaydı ve yanlış okuduğum yerde beni uyarırdı. Kitabı o yaşında ezberlemişti"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti'nin iktidara geldiği ve siyasete başladığı 2002'de 1,5 yaşında olan ve adeta "parti içinde büyüyen" 15 yaşındaki kızı Ayşe ve her zaman kendisine destek olan annesi Bedia ile Anneler Günü'nde, bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Evinin kapılarını AA'ya açan Nükhet Hotar, siyasete girdikten sonra tümüyle bir gününün değiştiğini, Ankara 'da bulunduğu zaman evine, çocuğuna vakit ayırabildiğini, kahvaltı hazırlamayı çok sevdiğini, yoğun bir çalışma temposundan vakit buldukça da yakınlarını ziyaret ettiğini söyledi.

AK Parti'den İzmir milletvekili seçildiği 2002 yılında kızı Ayşe'nin 1,5 yaşında olduğunu, okul çağına kadar kızının hep yanında bulunduğunu, birlikte seyahat ettiklerini dile getiren Hotar, şöyle devam etti:

"Gittiğim yerlere Ayşe okul öncesinde zaten hep geldi, okul zamanında da hafta sonu ve tatillerde katıldı. Araçla seyahat ettiğimiz zaman Ayşe arka koltukta dizime yatardı ayakları kapıya değmezdi. Zaman içinde büyüdü uzamaya başladı. Ayakları kapıya değmeye başladı, sonra ayağını kıvırmaya başladı, şimdi de oturarak seyahat ediyor. Onun büyüyüşünü arabada kapladığı yere göre izleyebildim. Kızımın uyumlu olması çok önemliydi bu anlamda kızımla gurur duyuyorum. Siyasetçi olmayan ya da rutin mesai saatlerine sahip bir annenin görebileceği süre kadar kızımı gördüğümü düşünüyorum." 

-"Olabildiğince vakit ayırıyorum"

Bir çocuğun annesini 24 saat yanında isteyeceğine vurgu yapan Hotar, annenin de 24 saat çocuğunun yanında olmasını isteyeceğini ifade etti. Hotar, olabildiğince çocuğuna vakit ayırdığını bildirdi.

Hotar, şunları söyledi:

"Bu şartlarda yine de önemli ölçüde bunu başardık diye düşünüyorum. Ayşe de buna katılıyor mu bilmiyorum, zaman zaman sohbet ediyoruz. Çok şikayetçi olduğunu hissetmedim, en azından söylemedi bana. Başbakanımızla yurt dışında uzun süre katıldığımız programlarda da telefonla hasret giderdik. Bu artık bizim için olağan bir süreç olmuştu. Ayşe belki 15 yaşından sonra bu sürece girmiş olsa daha zor olabilirdi ama gözünü açtı, daha yürüyorken böyle bir hayatı gördü. 'Doğalı bu herhalde' dedi. Ayşe bir noktada parti içinde büyüdü. Benim için de bu keyifli oldu. Çocuğumun sorun çıkarmaması, yanımda taşıyor olabilmem, ailemden destek almam, 13 yıldır beni rahatlattı. Tüm aileme teşekkür etmek istiyorum. Beni hiç sıkıntıya sokacak hiçbir şey yapmadılar, hep destek oldular."

-"Annemin duaları bizi ayakta tutuyor"

Annesinin sürekli kendisine dua ettiğini, o duaların kendilerini ayakta tuttuğunu belirten Hotar, "Anneler Günü'nde 3 nesil bir arada olmanın mutluluğu apayrı bir şey. İnşallah Ayşe'nin çocuklarını görelim 4 nesil olalım. Torun sahibi olursam inşallah onu görmeyi çok istiyorum" dedi.

6 aylık hamileyken annesinin by-pass ameliyatı olduğunu, o haliyle uzun bir süre hastanede annesinin yanında kaldığını vurgulayan Hotar, "Annem sonra iyileşti, Ayşe doğdu. 80 yaşındaki insan Ayşe'ye bakmaya başladı. Çok enteresan bir durumdu" dedi.

-"Anneler ağlamasın diye Çözüm Sürecini başlattık"

"Cennet anaların ayağının altındadır" hadisini hatırlatan Hotar, anneliğin çok kutsal bir şey olduğunu, hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını, halen geceleri kalkıp kızını ve annesini kontrol ettiğini ve üstlerini açıp açmadıklarına baktığını bildirdi.

AK Parti'nin annelerin, çalışan kadınların desteklenmesi yönünde birçok çalışma yaptığını, bakıcı parasından kreş imkanlarına; ilk, ikinci ve üçüncü çocuğun doğumu için verilecek altına, ücretsiz doğum izinlerinin uzatılmasından doğum borçlanmasına kadar birçok icraata imza attığını vurgulayan Hotar, "Çalışan kadına bugüne kadar hiçbir hükümetin, kimsenin aklına bile gelmeyen noktalarda destek vermeye başladık" diye konuştu.

Çözüm sürecine de değinen Hotar, "Anneler ağlamasın... Çözüm sürecini başlatmamızdaki temel şey oydu. Gözyaşının rengi olmaz. Bir anne evladı için ağlamamalı. Bunun sebebi ne olursa olsun. Allah öyle bir şeyle karşılaştırmasın. Bu kadar önemli politikayı onun için öyle başlattık" ifadesini kullandı.

Hotar, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutladı.

-"Çocukken de böyleydi"

Hotar'ın annesi Bedia Hotar ise kızının kendi gayretiyle bu mevkilere geldiğini, onunla iftihar ettiğini, çok mutlu olduğunu belirtti.

Anneler Günü'nde bir arada oldukları için sevinçli olduğunu belirten Hotar, "Kızım çocukken de böyle hareketliydi. Ben kitap okurken o 4 yaşındaydı ve yanlış okuduğum yerde beni uyarırdı. Kitabı o yaşında ezberlemişti. O zamandan yükseleceği belliydi. Allah herkesin evladını kendine bağışlasın" ifadesini kullandı.

Kızı Ayşe Hotar da siyasetçi kızı olmanın güzel bir his olduğunu söyledi. Ayşe Hotar, "Annem bazen yurtdışına gittiğinde okulumda bir şeyler olurdu, gelemezdi, üzülürdüm. Küçükken bir yere gittiğinde annemi çok özlerdim ama belli etmemeye çalışırdım ama içten içe özlerdim. Biraz zor ama güzel. Şikayetçi değilim" dedi.

Ayşe Hotar, Anneler Günü'nde annesine aldığı hediyeyi süsleyip notlar yazdığını, güzel sürprizler yaptığını kaydetti.