"Umuda yolculuk"ta yakalananların sayısında büyük artış

"Umuda yolculuk"ta yakalananların sayısında büyük artış
"Umuda yolculuk"ta yakalananların sayısında büyük artış
- Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince Ege Denizi'nde 6 ayda 13 bin 165 kişiyle, geçen yılın tamamından fazla kaçak kurtarıldı - Genelde lastik bot aracılığıyla Yunanistan kıyılarına ulaştırılmaya çalışılan kaçakların kullandığı deniz araçları arasında, fiber, ahşap ve sürat tekneleri ile jet ski ve şambrel bulunuyor

İZMİR (AA) - EMRE UMURBİLİR - Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince Ege Denizi'nde yılbaşından bu yana müdahale edilen 425 olayda çoğu Suriye, Myanmar ve Afganistan uyruklu 13 bin 165  kaçak kurtarıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklık, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların artmasının etkisiyle Türkiye , yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığında, transit ve hedef ülke konumuna geldi.

Edirne ve Kırklareli'nde Meriç Nehri'nden botlarla Yunanistan'a, yaya olarak veya araçlar içerisine gizlenerek de Bulgaristan ve Yunanistan'a götürülmeye çalışılan kaçaklar, çoğunlukla Avrupa Birliği ülkelerine geçişte, tüm olumsuz koşullara rağmen Ege Denizi'ni tercih ediyor.

İstatistiklere göre, kaçakların yüzde 90'ından fazlası, Ege Denizi'nde kurtarılıyor. Yunan adalarından Midilli'nin 5, Sakız'ın 4,2, Sisam'ın bir, Sömbeki'nin 3,8, İstanköy'ün 3 ve Rodos'un 10 mil gibi kısa mesafelerde bulunması, Ege Denizi'nin tercih edilmesinin başlıca nedeni gösteriliyor.

Genelde lastik bot aracılığıyla Yunanistan kıyılarına ulaştırılmaya çalışılan kaçakların kullandığı deniz araçları arasında, fiber, ahşap ve sürat teknelerinin yanı sıra jet ski ve şambrel de bulunuyor.

Kaçak geçiş teşebbüsleri, özellikle yaz aylarında hava ve denizin sakin olduğu dönemlerde yoğunlaşıyor. Yakalanan kaçakların çoğu, göçmen kaçakçıları aracılığıyla yola çıkıp, deniz geçişi esnasında kendi kaderlerine terk edilenlerden oluşuyor.

"Sahil Güvenlik Açık Deniz Arama Kurtarma Gemi Projesi" kapsamında inşa edilen dört gemiden üçüncüsü TCSG Umut'un da 2013 yılından bu yana görev aldığı Ege Denizi'nde, yılbaşından bu yana müdahale edilen 425 olayda çoğu Suriye, Myanmar ve Afganistan uyruklu 13 bin 165 kaçak kurtarıldı. Göçmen kaçakçılığı iddiasıyla yakalanan 31 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Böylece 6 ayda, geçen yılın tamamından fazla kaçak kurtarıldı.

- 4 yılda 500'lerden 12 binlere

Sahil güvenlik ekipleri, geçen yıl Ege Denizi'ndeki 529 olayda, yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan 12 bin 884 kaçağı kurtarmış, göçmen kaçakçısı olduğu iddiasıyla 72 kişiyi yakalamıştı.

Ekipler, 2013 yılında 6 bin 937'si Ege Denizi'nde, toplam 8 bin 47 kişiyi yakalamıştı. Kurtarılan kaçak sayısı, 2012'de 2 bin 531, 2011'de ise 546'ydı.