Umut yolcularının "yardım meleği"

Umut yolcularının "yardım meleği"
Umut yolcularının "yardım meleği"
- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve İzmir'de yaşamaya başlayan ilahiyat fakültesi mezunu Savsen Atraş, Yunan adalarına geçmek isterken kaybettiği ağabeyinin ardından umut yolculuğunun tehlikelerine dikkati çekmek için sosyal medya üzerinden Suriyelileri uyarıyor - Atraş: - "Hedefim, Suriyelilerin ihtiyacına cevap vermek ve yardım etmek çünkü abim bir çözüm bulsaydı, doğru bilgilendirilseydi ölmezdi"

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeli Savsen Atraş, Yunan adalarına geçmek isterken denizde hayatını kaybeden ağabeyinin ardından umut yolculuğuna çıkmak isteyen Suriyelilerin yanlış yönlendirilmesini engellemek, onları bilgilendirmek ve yardım etmek için için  sosyal medya üzerinden uğraş veriyor. 

Halep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitiren ve Suriye'deki iç savaştan dolayı Türkiye'ye gelen, 2 yıl önce de İzmir'e yerleşen Atraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş nedeniyle Suriyelilerin zor günler geçirdiğini ve ülkelerinden ayrılmak zorunda kaldıklarını belirtti. 

Ağabeyiyle Türkiye'ye sığındıklarını ve İzmir'e yerleştiklerini anlatan Atraş, Suriyelilerin Avrupa 'da daha iyi şartlara ulaşma hedefiyle çıktıkları umut yolculuğunu da tedirginlikle izlediğini, bu yolda birçok canın yitirildiğini söyledi.

Bu canlardan birinin de ağabeyi olduğunu aktaran Atraş, "Abimle İzmir'e geldik ama sorunlar karşısında bir çözüm bulamadık. Abim Avrupa'ya geçersen 'Hollanda'da tıp fakültesine devam edebilirsin' diye bir şey duydu. Sonra kendi hedefini kurdu ve bu amaçla Yunanistan'a giderken denizde vefat etti. Abimin vefatı beni çok etkiledi" dedi.

Ağabeyinin içinde bulunduğu duruma çözüm üretemediği, doğru bilgilendirilmediği için bu yolculuğa çıktığını ve yaşamını yitirdiğini ifade eden Atraş, sosyal medya üzerinden bir grup kurduklarını ve buradan Suriyeli sığınmacıların sorunlarının çözümüne, ihtiyaçlarının giderilmesine gönüllü olarak yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, "Herhangi birisi abimin durumuna düşmesin diye çabalıyorum" diye konuştu.

Bodrum'da batan botta yaşamını yitiren Aylan Kurdi'nin sahildeki cansız bedeninin fotoğrafının tüm dünyayı etkilediğini, yeni ölümlerin yaşanmasını istemediğini dile getiren Atraş, sosyal medya aracılığıyla Suriyelilerle yoğun bir iletişim içerisinde olduğunu, bu kişilerin umut tacirlerinin eline düşmesini engellemeye çalıştığını kaydetti. 

Suriyelilerin genel olarak İzmir'de nerede kalabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, sağlık sorunları için nereye başvurabilecekleri ve Türkçe'yi nasıl öğrenebilecekleri yönünde sorular yönelttiğini aktaran Atraş, imkanları ölçüsünde insanları doğru yönlendirmeye çalıştığını söyledi. 

Mesleğini devam ettirmek için iş aradığını fakat henüz bulamadığını aktaran Atraş, annesiyle Karşıyaka'daki evlerinde gönüllü Arapça ve Kur'an-ı Kerim dersi verdiğini anlattı.

Savsen Atraş'la sosyal medya üzerinde tanışan 13 yaşındaki Şam Hacer ise kısa sürede öğrendiği Türkçeyle, İzmir'deki Suriyelilere rehberlik ettiğini anlattı.

Atraş'tan Kur'an-ı Kerim eğitimi aldığını ve imam hatip lisesinde okuduğunu belirten Hacer, "Burada herhangi bir Suriyeli kaybolursa yardım ediyorum. Mağazalar, hastaneler, okulları göstererek yardımcı olmaya çalışıyorum. Maddi bir beklentim yok, insani olarak yardım ediyorum" dedi.