Urla 1. Yerel Tohum Takas Şenliği

Urla 1. Yerel Tohum Takas Şenliği
Urla 1. Yerel Tohum Takas Şenliği
İZMİR (AA) - Urla'da yerel tohumların üretilmesi ve çoğalmasına katkı sağlamak amacıyla Urla 1. Yerel Tohum Takas Şenliği düzenlendi.Urla Malgaca...

İZMİR (AA) - Urla'da yerel tohumların üretilmesi ve çoğalmasına katkı sağlamak amacıyla Urla 1. Yerel Tohum Takas Şenliği düzenlendi.

Urla Malgaca Pazarı'nda "Ata tohumunu getir, paylaş ve çoğalt" sloganıyla düzenlenen şenliğe Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, Belediye Başkanı Sibel Uyar, çevre il ve ilçelerden gelen belediye başkanları, tarımsal alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve üreticiler katıldı. 

Şenliğe katılanlar, sergiledikleri tohumları birbirleriyle takas etti. 

Belediye Başkanı Sibel Uyar, etkinlikte yaptığı konuşmada atalardan kalan miras tohumların en büyük zenginlikleri olduğunu söyledi. 

Uyar, "Urlalı çiftçilerimizin dedelerinden, ninelerinden bugüne dek gelen Ata tohumları toplandı. Bu tohumlar çeşit, tür ve yöre özelliklerine göre sınıflandırılarak zarflara konuldu. Bin 500 adet tohum zarfımız, ülkenin her bölgesinden gelen çiftçilerimizin ata tohumları ile takas edilecek. Köylünün ve yerel tohumların yaşaması için mücadele edeceğiz" diye konuştu.