Urla'nın kurtuluşunun 93. yılını törenlerle kutlandı

Urla'nın kurtuluşunun 93. yılını törenlerle kutlandı
Urla'nın kurtuluşunun 93. yılını törenlerle kutlandı
İZMİR(AA) - Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü kapsamında düzenlenen törenler Cumhuriyet Meydanı'nda başladı.Atatürk Anıtı'na Urla...

İZMİR(AA) - Urla'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü kapsamında düzenlenen törenler Cumhuriyet Meydanı'nda başladı.

Atatürk Anıtı'na Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Garnizon Komutanı Albay Sezgin Erdoğan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, siyasi partilerin ilçe temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar "Urlalıların, İzmirliler 'in ve Türk Milleti'nin yüzyıllardır bağımsız olarak yaşadığı vatanını düşmanlara teslim etmeyi kabul etmesi mümkün müydü?" sözleriyle konuşmasına başladı.

"Olmaz denileni olduran Mustafa Kemal ve Anadolu'nun Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Boşnak kısacası tüm kahramanları, güneyden kuzeye, doğudan batıya, bizlere birlik içinde, kardeşçe, barış dolu günler yaşayacağımız bir vatan bırakmadılar mı?

Bizler, yürekli atalarımızın evlatları olarak bu kudrete layık olacak ve bizi birbirimizden ayırmak isteyenlere karşı, vatanımızın bölünmez birliğini koruyarak geleceğe taşımak için dik duracağız.

Türkiye 'yi yanlış çökme ve yok olma uçurumuna sürükleyenlerin elinden kurtaran dedelerimizin evlatları değil miyiz? Gerekirse bir gün yine aynı duruşu sergiler ve "Şayet bir gün, çaresiz kalırsanız bir kurtarıcı beklemeyin, kurtarıcı kendiniz olun" sözleriyle bizlere yol gösteren Atamızın ışığında yürüyerek, binlerce şehidimize layık olmaya çalışırız.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, milli mücadelede Urla'yı teslim etmeyen Yarbay Kazım Bey'e, Yüzbaşı Kemal'e, Onbaşı Baki'ye, Albay Çolak İbrahim'e, Sabri Yılmaz'a ve daha ismini bilmediğimiz ama kahramanlıklarıyla destanlar yazdıran yiğitlere şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı. Uyar konuşmasını Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ile sonlandırdı.

Urla Yıldıztepe Şehitliği protokol ve halk tarafından ziyaret edildi. Urla'nın Kurtuluşu sırasında şehit olan Yüzbaşı Kemal ve Baki Onbaşı'nın kabirlerine çiçek sunumundan sonra saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı. Tören İstiklal Marşı'nın okunması ile sona erdi.