Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Uşak Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekip, operasyonu bir yılı aşkın süredir para transferleri ve kamudaki ihale süreçlerini izleyip, teknik takip ve MASAK raporlarını inceleyerek, elde ettiği bulgular doğrultusunda düzenledi - Soruşturma kapsamında müştekiler ve mağdurların da aralarında bulunduğu 40'a yakın kişinin ifadesine başvuruldu

UŞAK (AA) - Uşak'taki "Paralel Devlet Yapılanması"na (PDY) yönelik operasyon, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekibin bir yılı aşkın titiz çalışmasıyla gerçekleştirildi.

Özel ekibin 23 kişinin gözaltına alındığı operasyon öncesinde bir yılı aşkın süredir para transferlerini, kamudaki ihale süreçlerini takip ettiği, teknik izleme yaptığı, MASAK raporlarını incelediği, müştekiler ve mağdurların aralarında bulunduğu 40'a yakın kişinin ifadesine başvurduğu öğrenildi.

İfadelerine başvurulan 4 kişinin şüpheliler hakkında şikayetçi olduğu belirtildi.

- 2 kişi savcılık talimatıyla serbest bırakıldı

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla önceki gün Uşak'ın yanı sıra İstanbul , Aydın, Isparta, Afyonkarahisar ve Kütahya'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 23 zanlıdan 2'si savcılık talimatıyla salıverildi.

Emniyetteki işlemleri süren 6'sı kamu çalışanı 21 şüphelinin adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. 

Şüphelilerin yakınlarının İl Emniyet Müdürlüğü önündeki bekleyişi sürüyor.

Gözaltındaki bazı zanlıların ve haklarında arama kararı çıkarılan bazı şüphelilerin PDY'nin üst düzey yöneticileri olduğu iddia edildi.

İş yerlerinde telefonlarını ve otomobillerini bırakarak kayıplara karışan, aramalara rağmen izlerine rastlanamayan şüphelilerin teslim olmamaları çeşitli iddiaları gündeme getirdi.

Özellikle PDY'nin bölgedeki çatı yapılanmasını oluşturduğu iddia edilen firari 4 zanlının, soruşturma dosyasının mahkemeye sunulmasını ve avukatların eline geçmesini bekledikleri, haklarındaki suçlamaları öğrenerek, hafta sonu teslim olacakları öne sürüldü.

- Operasyon

Uşak merkezli 6 ilde bazı kuruluşlar, eğitim kurumları ve iş yerlerinde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 41 kişiden 23'ü gözaltına alınmıştı. 

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü ve Fetullah Gülen'in, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı olduğu iddiasıyla bir numaralı şüpheli olarak arandığı soruşturmada, Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Başkanı Ali Yıldırım ve bazı iş adamlarının da aralarında olduğu 15 kişi hakkında yakalama kararı bulunuyor.

Zanlıların, FETÖ'ye finansal destek sağlamak amacıyla "himmet" adı altında halktan zorla topladıkları parayı, paravan şirketler aracılığıyla İsrail, Güney Afrika, ABD ve Tunus gibi ülkelere kaçırdıkları, ayrıca yine "himmet" adı altında toplanan malları paraya çevirmek amacıyla anlaşmalı olarak kamu ihaleleri düzenlenmesini sağladıkları ve bu malları kamu kurumlarına fahiş fiyatlara satarak ihalelere fesat karıştırdıkları, belirli dönemlerde yüklü miktarda parayı yurt dışına elden götürdükleri iddia edilmişti. 

Söz konusu paravan şirketler ile UOSB'de faaliyet gösteren 10'a yakın firmanın son 8 yıllık kayıtları, operasyon kapsamında geçmişe dönük incelemeye alınmıştı. 

Arananlar arasında yer alan iş adamı H.S'nin yapılanmanın başında bulunan " Türkiye imamı"nın yardımcısı olduğu, Uşak'ı yakın illerin bölge merkezi yaptığı ileri sürülmüştü.

Şüphelilerin aralarındaki görüşmeler için mesaj grubu oluşturdukları, yazışmaları özel yazılımla şifreledikleri belirlenmişti.

Bilişim suçlarıyla ilgilenen polisin şifreli yazılımı çözmek için çalıştıkları öğrenilmişti.