Yargı mensuplarına "uzlaştırma ve arabuluculukta beden dili" dersi

Yargı mensuplarına "uzlaştırma ve arabuluculukta beden dili" dersi
Yargı mensuplarına "uzlaştırma ve arabuluculukta beden dili" dersi
- İŞKUR eğitim uzmanı Yılmaz: - "Uyuşmazlığı çözmek basit bir mesele değildir. Bu nedenle arabulucular hukuk bilgisinin yanında pedagoji, psikoloji, sosyoloji ve özellikle de beden dili alanında bilgi sahibi olmalı"

İZMİR (AA) - İŞKUR  Eğitim Uzmanı Fahrettin Yılmaz, taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözülmesi için oluşturulan arabuluculuk ve uzlaştırma sisteminde beden dilinin önemine işaret ederek, "Uyuşmazlığı çözmek basit bir mesele değildir. Bu nedenle arabulucular hukuk bilgisinin yanında pedagoji, psikoloji, sosyoloji ve özellikle de beden dili alanında bilgi sahibi olmalı" dedi.

İzmir Adliyesi Konferans Salonunda "Arabulucu ve Uzlaştırmacılara Beden Dili ve İletişim Eğitimi" konulu sunum yapan Yılmaz, dikkat edilmesi gereken hususlara işaret etti.

Arabuluculuk ve uzlaştırma sisteminin önemini vurgulayan Yılmaz, "İnsanlar arasındaki uyuşmazlığı çözmek basit bir mesele değildir. Bu nedenle arabulucular hukuk bilgisinin yanında pedagoji, psikoloji, sosyoloji ve özellikle de beden dili alanında bilgi sahibi olmalı" dedi.

Yılmaz, taraflar konuşurken dikkatini vermeyen, cep telefonu, kalem ya da başka bir nesneyle ilgilenen, göz temasından kaçan birisinin iyi bir arabulucu olamayacağını söyledi.

"Melankolik", "ağırkanlı", "öfkeli" ve "canlı" kişilik özelliklerine sahip bireylerin olumlu ve olumsuz yönleri bulunduğunu, iletişim kurarken bu özelliklerin dikkate alınıp olumlu yönlerin öne çıkarılmasıyla başarılı sonuç elde edilebileceğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri aktardı: 

"Melankolikler içe kapalı ama yaratıcı kişiliklerdir. Yaratıcı yönlerine dair bilgi sahibi olunur ve bu yönlerine vurgu yapılırsa iletişime geçmek mümkün olur. Öfkeli karakterde ise kişiye gaz verecek cümleler kurulmalı, 'aslansın, kaplansın, yaparsın' sözleri işe yarayacaktır. Canlı karakterler haklı olduklarına inandıklarında sizi dinlemez, hemen sözünüzü keser. Onlara 'evet, haklısın, doğru söylüyorsun ama' diyerek olumlama cümlesi kurulmalı. Ağırkanlılar ise barışçı kişiliklerdir."

Yılmaz, arabuluculara, taraflarla iletişime geçtiklerinde cümlelerini kısa tutmaları tavsiyesinde bulunarak yargılama, nutuk çekme, emir verme, alay etme gibi hatalara düşülmemesi, bunun yerine kabullenme, etkin dinleme ve ses tonuna dikkat etme gibi davranışlar ortaya konulması gerektiğini bildirdi.  

 Toplantıya, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Adli Yargı Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz, Uzlaşma Bürosundan Sorumlu Başsavcı Vekili Feyzi Öztürk ve uzlaştırmacı avukatlar katıldı.

-Arabuluculuk sistemi

Taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözülmesi için 6325 sayılı "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu" (HUAK) ile arabuluculuk sistemi kurulmuştu. 

Adalet Bakanlığı tarafından da arabulucuların yetiştirilmesine yönelik kurumsal anlaşmalar yapılmıştı. Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlarda "arabuluculuk" eğitimi gören bin 800 hukukçu bu kapsamda sertifika almıştı.

Arabulucu olmak isteyenler hukukçularda 5 yıllık kıdem şartı aranıyor.