''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi

''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi
''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi
- İzmir'de SGK'nın ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesine destek vermek amacıyla yürüyüş düzenlendi

İZMİR (AA) -  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) hayata geçirdiği ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesine kapsamında İzmir Konak Sahili'nde yürüyüş düzenlendi.

İzmir Valiliği, İzmir Emniyet Müdürlüğü ve Konak Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen aktiviteye Konak Meydanı'ndaki tarihi saat kulesi önünde başladı.

Burada gazetecilere açıklama yapan SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili malnütrisyonu (yetersiz beslenme) olan çocuklara yapılan sağlık harcamalarının malnütrisyonlu olmayanlara göre 2,5 kat daha fazla olduğuna dikkati çekti. 

Malnütrisyonlu bireylerin hastalıklara yakalanma risklerinin daha fazla olması nedeniyle tedavilere yanıt alınmasının da geçiktiğine işaret eden Bilgili, bunun sağlık giderlerinde büyük kayıplara neden olduğunu söyledi.

Bilgili, "özellikle çocuklar ve yaşlılar risk grupları arasında ön plana çıkmaktadır. Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele sağlıklı nesiller yetişmesine neden olacak ve bu sağlık bütçesine de büyük katkılar sağlayacaktır" dedi.

SGK Genel Müdürlüğü'nün hangi yaş grubundan olursa olsun toplumun yaşam kalitesini arttırmak ve malnütrisyon konusuna çözüm üretmek amacı ile "Yaşam için Kalori Sağlık için Koşu" Projesini başlattığını belirten Bilgili, şöyle konuştu:

 "Kurumumuz tarafından MEDULA veri tabanı kullanılarak yürütülen çalışmalar göstermektedir ki, malnütrisyonlu çocuklara yapılan sağlık harcamaları malnütrisyonlu olmayanlara göre 2,5 kat daha fazladır. Bu aslında büyük bir rakamdır. Malnütrisyona karşı verilecek başarılı bir mücadele, hem çocuklarımızın sağlıklı olmasına ve sağlıklı nesiller yetişmesine hem de sürdürülebilir sağlık bütçesi hedefimize çok büyük katkı yapabilecektir.  Ülke çapında yürütülen ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesi Nisan 2015 tarihinde malnütrisyon görülme yüzdesi yüksek olan şehirlerden biri olan Şanlıurfa'da düzenlenecek koşu etkinliğiyle son bulacak."

Konuşmaların ardından Konak Meydanı Saat Kulesi önünden başlatılan yürüyüş, Gündoğdu Meydanı'nda sona erdi. Yürüyüş sonunda yakılan kalorilerin miktarına denk düşecek besin maddesi ''Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu'' projesine bağışlandı.