"Yeni Bir Seçim Arifesinde 2016 Beklentileri"

"Yeni Bir Seçim Arifesinde 2016 Beklentileri"
"Yeni Bir Seçim Arifesinde 2016 Beklentileri"
- Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin: "İhracat da büyümeye katkı sağlamalı" - Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel: "Çin yönetimi örtülü destekleri geri çekiyor bu orta vadede bizim ihracatçılarımızın rekabetçiliğini arttıracak"

İZMİR (AA) - Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Danışmanı Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, ihracatın Türkiye'nin büyümesine katkı sağlayacağını bildirdi. 

TÜGİAD Ege'den yapılan açıklamaya göre, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile TÜGİAD Ege Şubesi'nce, "Yeni Bir Seçim Arifesinde 2016 Beklentileri" konulu toplantısı EİB binasında gerçekleştirildi. 

Programda konuşan ekonomist Prof. Dr. Alkin, hükumetin ihracatın büyümeye nasıl katkısı olacağı noktasında çalışması gerektiğini belirtti. 

Gelişmekte olan ekonomilerde ortalama büyümenin yüzde 1,7'ye düştüğünü aktaran Alkin, "2016 yılında yüzde 4, 2017 yılında yüzde 4.5 ve 2018 yılında yüzde 5 büyüme hedefi kaptanın gemiyi kayalıklara son sürat çarpmaya götürmesidir. 2016 yüzde 3, 2017 yüzde 3.5, 2018 yüzde 4 büyüme hedeflenmeli. İhracat da büyümeye katkı sağlamalı" dedi.

Alkin, dünya genelinde vahşi kur savaşları yaşandığına işaret ederek, Amerikan Merkez Bankası Fed Başkanı Ben Bernanke'nin parasal genişlemeye önümüzdeki dönemde azaltılarak son verileceğini açıklaması sonrasında Amerika ile Avrupa Birliği arasında kur savaşlarının hızlandığına işaret etti.

Türkiye'nin dünyadan emtia alıp ürün sattığına işaret eden Alkin, şunları kaydetti:

"Emtia fiyatlarının dünyada yüzde 50 gerilediği bir süreçte Türkiye döviz kurlarındaki artış nedeniyle bu fırsattan yararlanamadı. Döviz kurunu yönetebilseydik ortalama büyümemiz yüzde 4.5 olabilirdi. Önümüzdeki yıllarda ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmemiz ve üretim odaklı avantajdan yararlanmamız gerekiyor. İhracatta 6 bin çeşit mal satıyoruz. rakiplerimizde 18 - 20 bin çeşit mal satanlar var. ihracatta ürün çeşitliliğine ulaşmamız gerekiyor."

Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ise, Çin'deki politika değişikliği orta vadede Türk ihracatçısına avantaj sağlayacağını söyledi. 

Çin sanayisini daha rekabetçi hale getirdiğini anlatan Gürlesel, "2014 başında gelen Çin yönetimi örtülü destekleri geri çekiyor bu orta vadede bizim ihracatçılarımızın rekabetçiliğini arttıracak" dedi. 

Gürlesel 2016-17 tahminlerini ise şöyle sıraladı:

"Daha güçlü dolar bekliyoruz. Gelişen ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybetmeye devam edecek. 2016-17 de FED faiz arttıracak. Avrupa'da parasal genişleme olacak. 2016-17 yıllarında dünya emtia fiyatlarında yüzde 5 gerileme olup dip yapacak. Türkiye emtia fiyatlarındaki bu avantajı kullanmalı. Petrol fiyatları 2016 yılında 50 dolar seviyesinde kalacak. Gelişmiş ülkelerde deflasyon, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon olacak bunu 2016 yılında yaşamaya devam edeceğiz. Gelişmiş ülkelerde ihraç fiyatlarımızda bir miktar indirim talepleriyle karşılaşabiliriz. Türkiye'den sermaye çıkışı var. Kişi başı milli gelir 9 bin dolara düşecek. 2018 yılında tekrar 10 bin doları görebiliriz. Dışa açık ekonomilerde küresel etkiler TL'nin değerini belirliyor. Bundan sonra TL değer kaybetmeye devam edecek."