Yeni hükümetten beklentiler

Yeni hükümetten beklentiler
Yeni hükümetten beklentiler
- İZTO Başkanı Demirtaş: - "Yeni hükümetten enflasyon belasını başımıza sarmadan ekonomiyi canlandırmasını bekliyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinin ardından kurulacak hükümetin, ekonomide hızlı hareket edip, enflasyonu canlandırmadan büyümeyi artırmasını beklediklerini bildirdi.

Demirtaş, yazılı açıklamasında, 1 Kasım'daki seçimlerle 20 aydır devam eden ve 4 seçimi kapsayan maratonun sona erdiğini belirterek, gelecek 4 yılda planlı bir seçim görünmediğine işaret etti.

Seçmenin 1 Kasım'da tercihini tek parti iktidarından yana kullandığını hatırlatan Demirtaş, kurulacak hükümetten siyasi ve ekonomik beklentilerini aktardı. 

Demirtaş, yeni hükümetin önünde terörle mücadele, Suriyeli sığınmacılar gibi önemli siyasi konular olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Terörle mücadele ile toprak bütünlüğümüzün korunması bizim olmazsa olmazımızdır. Sığınmacılar da önemli bir konu. Sınırlarımızı çok daha etkin kontrol etmeliyiz. Yeni anayasanın hazırlanması da en önemli konulardan birisi. Bunun için de toplumsal uzlaşma şart. Toplumsal hayatta çok fazla kutuplaşma ve gerilim yaşadık. Bunun azaltılıp uzlaşmanın sağlanmasını bekliyoruz."

Ekonomik açıdan da çok önemli beklentilerini olduğuna işaret eden Demirtaş, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ekonomide güven ve istikrarın yakalanması, mali disiplinin devamı için büyük önem taşıyor. Bu nedenle iç ve dış piyasalara güven veren bir ekonomi yönetimi, ülkemizin geleceği için çok önemli. Ekonomi yönetiminde kimin olacağını merakla bekliyoruz. İş dünyası olarak çözüm bekleyen sorunlarımız var ve bu sorunları ağırlaştırma ihtimali bulunan Amerikan Merkez Bankasının faiz arttırması gibi dışsal riskler de var.

Yeni hükümetten, enflasyon belasını başımıza sarmadan ekonomiyi canlandırmasını bekliyoruz. Bunun için de hükümetin yeni programı ve özellikle 100 günlük acil eylem planı önem taşıyor. Pek çok ekonomik vaat vardı, bunların nasıl hayata geçirileceği önemli. Bütçenin hazırlanması, Orta Vadeli Programın (OVP) revize edilmesi, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve yatırımları cazip hale getirecek teşvik programları önümüzdeki konular. Bunlarda çok hızlı hareket edilmeli. 2023 hedeflerimize kadar artık sadece bir seçim kaldı, o yüzden yeni hükümetin sorumlulukları ağır."