Yeni Zelanda Büyükelçisi Curr İzmir'de

Yeni Zelanda Büyükelçisi Curr İzmir'de
Yeni Zelanda Büyükelçisi Curr İzmir'de
- Curr, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nu ziyaret etti

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Jonathan Andrew Curr'ı makamında kabul etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada Curr, Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Jerry Mateparae'nın 7-8 Ağustos tarihlerinde Türkiye 'ye yapacağı gezi öncesi İzmir'e geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 100 yıl önce gerçekleşen Çanakkale Savaşı sonrasında iki ülke arasında oluşan dostluğun, dünya barışına ve insanlığa iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, "İki ülke negatif olaydan pozitif bir şey çıkarmayı başardı. 100 yıl önce yaşanan savaş, bugün bizi birbirimize bağlıyor. Kardeşliğimiz, dünya barışına ve insanlığa iyi bir örnek oldu" ifadelerini kullandı. 

İki ülkenin, tarihin önemli bir parçasını paylaştığını söyleyen Büyükelçi Curr ise şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı düzeyindeki Yeni Zelanda Genel Valisi, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü nedeniyle düzenlenecek anma etkinliklerine katılmak üzere Türkiye'ye yapacağı ziyaret kapsamında İzmir'e de gelecek. 100 yıl önce gerçekleşen savaşlardan sonra doğan dostluğu, 100. yılında tekrar taçlandırmak, şehit olan Türk, Yeni Zelanda ve Avustralya askerlerini en iyi şekilde anmak istiyoruz."