Yüzer platforma kaçak mazot operasyonu

Yüzer platforma kaçak mazot operasyonu
Yüzer platforma kaçak mazot operasyonu
- Aliağa ilçesindeki Gemi Geri Dönüşüm Tesisileri'ne bir firmanın getirdiği dev yüzer platformda 218 bin 840 kilogram kaçak akaryakıt ele geçirildi

İZMİR (AA) - Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'ndeki bir firmanın sökmek için getirdiği dev yüzer platformda 218 bin 840 kilogram kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, bir istihbaratı değerlendiren Aliağa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde faaliyet gösteren bir firmaya operasyon düzenledi.

Firmanın, sökümünü yapmak için yurtdışından Aliağa'ya getirdiği "Ocean Concord" isimli dev yüzer platformda inceleme yapan ekipler, Gümrük Müdürlüğüne beyan edilen 15 bin 300 kilogramlık akaryakıtın haricinde platformun ayaklarına gizlenmiş vaziyette 218 bin 840 kilogram kaçak akaryakıt tespit etti.

Platformdan kaçak akaryakıtın boşaltılabilmesi için özel bir düzeneğin de hazırlandığı belirlendi. 

Alınan numunelerin Ege Üniversitesi Akaryakıt / Petrol Analiz Laboratuvarı'nda yapılan analizinde ele geçirilen akaryakıtın markersiz ve kaçak olduğu belirlendi. 

Piyasaya kaçak akaryakıt sürdüğü iddia edilen firmanın, bu akaryakıtı kendi iş yerlerindeki iş makinelerinde de kullandığı öne sürüldü.

Ekipler, tankerlere yükledikleri kaçak akaryakıtı İzmir Defterdarlığına teslim etti.

Ekipler, olayla ilgili olarak firma sahipleri H.E ve M.T ile yöneticiler Ö.D, A.Ç ve O.E hakkında fezleke hazırlayarak "5607 sayılı kanuna muhalefet" iddiasıyla Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.