Zayıfladı ve 14 yıl sonra anne oldu

Zayıfladı ve 14 yıl sonra anne oldu
Zayıfladı ve 14 yıl sonra anne oldu
- Yıllarca anne olmak için mücadele veren Hayriye Tank, doktor önerisiyle başladığı diyet ve spor sayesinde 15 kilo verdi, sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi - Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öztekin: "Hastamızın fazla kilolarından dolayı hamilelik sürecinde kan şekeri yükseliyordu bu da düşüğe neden oluyordu"

İZMİR (AA) - Yıllarca anne olmak için mücadele veren Hayriye Tank, doktor önerisiyle başladığı diyet ve spor sayesinde 15 kilo verdi, sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. 

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, İzmir'de yaşayan Hayriye ve Ali Sönmez Tank çifti, 1 yıl boyunca bebek sahibi olamadığı için hastaneye başvurdu.

Hormon tedavisi gören Hayriye Tank, tedaviden olumlu yanıt alamayınca doktor önerisiyle spora başladı ve kilo vererek hamile kaldı. Yeterince kilo vermediği tespit edilen Tank, kan şekeri yükselince bebeğini kaybetti. 

Tekrar hamile kalamayan Tank, tüp bebek yaptırmak için bu kez Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. 

Merkezde 2 kez aşılama tedavisinin ardından gebe kalan Tank 2 aylıkken tekrar bebeğini düşürdü.

Anne olma mücadelesinden vazgeçmeyen Hayriye Tank'a  daha sonra 3 kez daha tüp bebek tedavisi uygulandı. Hiçbir tedaviden yanıt alamayan Hayriye Tank, tüm tedavileri bırakıp diyetisyen kontrolünde spora ve diyete başladı.

Spor ve diyetle 90 kilodan 75 kiloya düşen Tank, kısa bir süre sonra hamile kalarak 3 kilo 500 gram ağırlığında sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. 

Kızını kucağına alan Hayriye Tank sevincini "Çok mutluyum, bana hayatımın sürprizi oldu" dedi.

Baba olma sevincini 14 yıl sonra yaşayan Ali Sönmez Tank, "Artık yaşama amacımız var. Başta doktorumuz olmak üzere tedavi sürecinde emeği geçen ve bize destek olan herkese teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Tedavi ve hamilelik sürecinde  Hayriye Tank'ın takibini yapan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Deniz Öztekin ise şu bilgiyi verdi:

"Hastamızın fazla kilolarından dolayı hamilelik sürecinde kan şekeri yükseliyordu bu da düşüğe neden oluyordu. Bizim kontrolümüz altında diyet ve sporla kilo veren hastamıza  gebelik döneminde de insülin tedavisi uyguladık. Sorunsuz bir hamilelik geçiren hastamız, 14 yıllık bekleyişin  ardından  bebeğini kucağına aldı."