1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepkiler
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş- Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu üyesi bir grup, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepki...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş- Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Topluluğu üyesi bir grup, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına tepki gösterdi.

Özel İdare İş Merkezi önünde toplanan topluluğu üyeleri, Hocalı katliamında çekilen fotoğraflarını önünde basın açıklama yaptı.

Topluluk başkanı Tural Şahbazlı, burada yaptığı açıklamada, tarihin her sayfası Ermenilerin, Türk dünyasına yaptıkları katliam ve soykırımların acı izlerinin olduğunu söyledi.

Edirne'den Kafkasya'ya kadar her bölgede Ermenilerin yaptığı soykırım izlerinin bulunduğunu dile getiren Şahbazlı, şunları kaydetti:

"Yüz binlerce insanı çocuk, kadın , genç, yaşlı demeden hunharca katleden ermeni çeteleri, tarihe ışık tutan belge ve bilgilerin ışığında gün yüzüne çıkarılan toplu mezarlarla ne kadar acımasızca insanları katlettiğini açıkça ortaya koyuyor. Çarpık bir zihniyetin ürünü olan bu amaçlar 19. yüzyılın Müslüman ve Türk düşmanı emperyalist öğretilerinin etkisinden kendisini kurtaramamış çevrelerce desteklenmektedir."

Şahbazlı, Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni soykırım iddialarını tanıması ve Papa Franciscus'un "soykırım" ifadesini kullanmasını, siyasi çıkarları için batılı devletlerin tarihi hiçe saymaları olarak değerlendirdi.

Konuşmalarının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.