24 Temmuz Basın Bayramı

24 Temmuz Basın Bayramı
24 Temmuz Basın Bayramı
KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı...

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Erkoç, mesajında, basın kuruluşlarının demokrasinin güçlenmesine önemli katkı sağladığını bildirdi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracı konumundaki basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğunu belirten Erkoç, "Demokrasi kültürünün yerleşmesinde ve bir yaşam biçimine dönüşmesinde, basının konumu ve yapısı oldukça önemlidir. Basın, yönetimlerle halk arasında köprü görevini yerine getirmekte, ülke sorunlarına ayna tutarak en doğru şekilde çözümlerin oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Basının toplum adına üstlendiği görevleri yerine getirebilmesinin vazgeçilmez koşulu ise özgür ve tarafsız olabilmesidir" ifadelerine yer verdi.

Basının sansürlendiği, sınırlama ve baskılara maruz kaldığı, özgürce görevini yapamadığı ülkelerde demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün olmayacağını vurgulayan Erkoç, basının kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üzerinde tutması, doğru, ilkeli ve objektif habercilik anlayışından ayrılmamasının da büyük önem taşıdığını kaydetti.

Erkoç, her türlü zorluklara karşı göğüs gererek, büyük bir özveriyle görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan, halkı doğru bilgilendiren ve bu uğurda hizmet veren tüm basın mensuplarının Basın Bayramı'nı kutladığını belirtti.

 

- Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti'nden kutlama

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Kemal Sayın, basında sansürün kaldırılışı ile birlikte basın mensuplarının demokrasinin ve çoğulculuğun gelişmesine önemli katkılar yaptığı söyledi.

Sayın, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, basının, çağdaş demokrasilerde iletişimin en güçlü araçlarından olup, toplumun yapılanmasında ve gelişmesinde büyük rol oynayan vazgeçilmez temel unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Çağdaş ve demokratik bir ülke olmanın temel dayanaklarından birisinin de bağımsız ve güçlü bir basına sahip olunması gerektiğini ifade eden Sayın, şunları söyledi:

"Günümüz toplumunda hızla gelişen ve geniş bir alana ulaşabilen kitle iletişim araçları ile birlikte etkinliği her geçen gün artan yazılı, görsel ve işitsel basın, yaşadığımız yer ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bizleri haberdar ederek etkili bir iletişim ağı sağlamaktadır. Bununla birlikte, demokrasinin ve ülkenin gelişmesinde çok büyük bir yeri olan haber alma ve yaymada doğru bilgilendirilmiş, çağdaş bir toplum için basının güvenilirliği ve tarafsızlığı da büyük önem arz etmektedir."

Sayın, meslek aşkıyla mesai mefhumu tanımayan fedakar ve cefakar tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı tebrik ettiğini belirtti.