Afet Eğitimi Hazırlık Günü

Afet Eğitimi Hazırlık Günü
Afet Eğitimi Hazırlık Günü
- Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Kurtoğlu: - "Dünyada, Türkiye ile yarışabilecek ve boy ölçüşebilecek bir ülke olduğunu sanmıyorum. Çünkü en hızlı ve en etkili müdahale gücüne sahibiz"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta, halkı doğa olaylarına karşı bilinçlendirmek ve duyarlılığı artırma kapsamında "12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü" sergisi açıldı.

Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu, bir alış veriş merkezinde açılan sergide yaptığı konuşmada, AFAD İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan, arama kurtarmada kullanılan araçlar ile bilgilendirme amaçlı serginin açılışını yaptıklarını belirtti.

Arama kurtarmada kullanılan araçların kullanma gereği duyulmamasını ve ülkeyi doğal afetlerden korumasını Allah'tan dileyen Kurtoğlu, fakat afet konusunun hayatın bir gerçeği olduğunu söyledi.

Afet konusunda sürekli eğitimlerin devam ettiğini vurgulayan Kurtoğlu, şunları kaydetti:

"Afet konusu hayatımızın bir gerçeğidir. Bununla ilgili olarak da il düzeyinde Kahramanmaraş bazında çok şükür hazır durumdayız. Her hangi bir afet karşısında son derece gelişmiş cihazlara sahibiz. Dünyada, Türkiye ile yarışabilecek ve boy ölçüşebilecek bir ülke olduğunu sanmıyorum. Çünkü en hızlı ve en etkili müdahale gücüne sahibiz."

Kahramanmaraş Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Gültekin ise kentte afet bilincinin oluşması için Afet Eğitimi Hazırlık Günü kapsamında bir sergi açtıklarını belirtti.

Bilinçli olmanın önemine dikkat çeken Gültekin, "Kamuoyunda afet bilincinin oluşmasına yönelik bir katkı sağlamak olacağını düşündüğümüz bu kısa organizasyonu yaptık. Amacımız, küçük de olsa insanların dikkatini çekmek istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Yardımcısı Kurtoğlu ve eşi Ayşegül Kurtoğlu ile AFAD Müdürü Gültekin, Müdür Yardımcısı Nurettin Karakoyunlu tarafından serginin açılışı yapıldı.

Sergide, AFAD ekipleri tarafından öğrenciler ve vatandaşlara bilgi verildi, afetlerde kullanılan araç ve gereçler tanıtıldı.