Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin özelleştirilmesi

Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin özelleştirilmesi
Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin özelleştirilmesi
- Maden-İş Genel Başkanı Akçul: "Devirle ilgili tespit çalışmaları ve termik santralin fiziki durumuyla ilgili fizibilite çalışmaları yapılıyor, ardından yeniden fiyat güncellemesi olacak"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve kömür sahasının özelleştirilmesine ilişkin, "Devirle ilgili tespit çalışmaları ve termik santralin fiziki durumuyla ilgili fizibilite çalışmaları yapılıyor, ardından yeniden fiyat güncellemesi olacak" dedi.

Akçul, Maden-İş Afşin-Elbistan Şubesi'ni ziyaretinde, santralin ve kömür sahasının özel firmaya devredilmesinin henüz kesinlik kazanmadığını söyledi.

Özelleştirmede hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatan Akçul, 1993'te başlatılan devir işleminde finale yaklaşıldığını vurguladı.

Konuyu yakından takip ettiklerini anlatan Akçul, şöyle konuştu:

"Devirle ilgili tespit çalışmaları ve termik santralin fiziki durumuyla ilgili fizibilite çalışmaları yapılıyor, ardından yeniden fiyat güncellemesi olacak. Ayrıca buradaki fiziki durumun gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu yapıldıktan sonra taraflar bir araya gelip kesin devir için çalışma yapacak."

Akçul, santraldeki işçilerin hak kaybı yaşamayacağını, isteyenlerin EÜAŞ bünyesindeki başka bir kuruma geçebileceğini dile getirdi. 

Afşin ve Elbistan bölgesinde ciddi oranda bakır rezervi bulunduğunu vurgulayan Akçul, bunların yatırıma dönüşmesi halinde 10 bin kişiye iş imkanına kavuşacağını sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Maden

    ,