Afşin'deki bakır rezervi

Afşin'deki bakır rezervi
Afşin'deki bakır rezervi
- Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Bölükbaşı: - "Bölgede bulunan bakır madenleri bir an önce ülke ekonomisine katılmalı"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Maden- İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından Afşin'e bağlı Hüyüklü Mahallesinde bulunan bakır cevherinin bir an evvel ekonomiye kazandırılması gerektiğini belirtti.

Bölükbaşı, yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye 'nin yer altı kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke olduğunu anımsattı.

Afşin'de bulunan bakır maden rezervinin bir an önce işlenmesi gerektiğini ifade eden Bölükbaşı, ülkenin dış ülkelere bağımlılığını ortadan kaldırmanın tek çözümünün madencilik sektörü olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

MTA'nın 2014 faaliyet raporuna göre Afşin Elbistan ilçeleri arasında kalan Hüyüklü/Kayışındere ruhsat sahasında toplam 30 bin 838 metre sondaj yapıldığı, 500 metre kalınlığında bakır-molibden cevheri içeren yeni bir saha bulunduğunu anımsatan Bölükbaşı, şöyle devam etti:

"Elde edilen verilere göre Hüyüklü'deki saha ülkemizin en büyük porfiri tip bakır cevherleşmesidir. İş sahaları ve istihdam olanaklarının artırılabilmesi açısından böylesine zengin ve değerli bir alan ivedilikle hizmete açılmalıdır. Gerek ülke ekonomisi için gerekse de Kahramanmaraş ve bölge şehirlerinin ekonomisi için bir an evvel gerekli adımların atılması önemlidir. Ortaya çıkarılan böylesi bir zenginliğin bu ülkeye katma değer kazandırması zaruridir. Bölgede bulunan bakır madenleri bir an önce ülke ekonomisine katılmalı."

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Maden

  ,

  Zengin

  ,

  ülke

  ,