AK Parti Grup Başkanvekili Ünal:

AK Parti Grup Başkanvekili Ünal:
AK Parti Grup Başkanvekili Ünal:
- "Diyorlar ki 'Sorunları çözeceğiz' biz bu filmi daha önce Cem Uzan, Tansu Çiller ve Süleyman Demirel ile gördük"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, iktidarlarından öncesi bazı bankaların içinin boşaltıldığını ve ülkenin zarara uğratıldığını belirterek, "Diyorlar ki 'Biz sorunları çözeceğiz' biz bu filmi daha önce Cem Uzan, Tansu Çiller ve Süleyman Demirel ile gördük" dedi.

Ünal, seçim çalışmaları kapsamında Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nı  ile Şeyh Adil Caddesi esnafını ziyaret etti.

Mali Müşavirlerin ihtiyaç ve sıkıntılarını dinleyen Ünal, burada yaptığı konuşmada, artık Türkiye 'nin helikopter, tank, füze, piyade tüfeği ile insansız hava araçlarını rahatlıkla üretilebilen ve ihraç edebilen bir ülke konumuna geldiğini belirtti.

Ünal, şöyle devam etti:

"Şimdi bize diyorlar ki '17-25 Aralık'ta yolsuzluk yaptınız.' O süreçte Ali Babacan'a sordum Sayın Bakanım devletin kasasından veya herhangi bir bankasından bir kuruş para alınmış mı? Yok. Peki herhangi bir kamu kuruluşundan tek kuruş para alınmış mı? Yok. Ziraat, Vakıf ve Halk bankaları 2002'de batmak üzereydi. Ziraat Bankası çiftçiye yüzde 67 faizle kredi veriyordu. Bu oranla çiftçiye kredi veren bir banka batma noktasına nasıl gelmişti? Şu anda Ziraat Bankası çiftçiye yüzde 4 ile kredi veriyor. Halk Bankası çoğu hibe yüzde 0 faizle kredi veriyor ve buna rağmen Ziraat Bankası 4.5 Milyar, Halk Bankası 1.5 Milyar kar açıkladı. Şu anda bu bankalar dünyanın sayılı bankaları arasına girdi. Demek ki bu bankalardan tek kuruş bir yere çalınmıyor."

Ünal, yaşanan olayın Amerika'nın, İran'a uyguladığı ambargoyu altın ticareti ile delen Rıza Sarraf'ın elde ettiği parayı yurt içinde rahat ve güven içinde hareket ettirebilmek için yaptığı nüfuz ticareti olduğunu, konuyla ilgili ise TBMM'de araştırma komisyonu kurulduğunu anımsattı.

Muhalefet partileri tarafından verilen seçim vaatlerine kanılmaması gerektiğine işaret eden Ünal, şunları kaydetti:

"Şimdi diyorlar ki 'Sorunları çözeceğiz.' Biz bu filmi daha önce Cem Uzan, Tansu Çiller ve Süleyman Demirel ile gördük. Bu noktada hepimize büyük bir sorumluluklar düşüyor. Biz bu kadrolara Türkiye'yi teslim edemeyiz böyle bir şey yok. Türkiye'nin siyasi tarihine bakın 1950 ve 1960 Adnan Menderes hazineyi biraz dolduruyor. 1960'ta geldiler ne yaptılar? Yağmaladılar. Turgut Özal doldurdu onu da yağmaladılar. Şimdi 13 yıldan beri biz damla damla doldurduk onu da yağmalamaya çalışıyorlar."