Alman Patriot Birliğinden füze sevkiyatına başlandı

Alman Patriot Birliğinden füze sevkiyatına başlandı
Alman Patriot Birliğinden füze sevkiyatına başlandı
- Kahramanmaraş'ta konuşlu Alman Patriot Hava Savunma Birliğindeki füze rampaları, Almanya'ya ulaştırılmak üzere 4 tırla İncirlik Hava Üssüne gönderildi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta konuşlu Alman Patriot Hava Savunma Birliğindeki füze rampaları, Almanya'ya ulaştırılmak üzere Adana İncirlik Hava Üssüne götürüldü.

 

Alman Ordusu tarafından devre dışı bırakılan sistemin konuşlu olduğu Gazi Kışlası'nda hareketlilik yaşandı. Burada bulunan 4 füze rampası ve bunlara ait ekipmanlar, güvenlik önlemleri altında Adana'ya sevk edildi.

Rampaları taşıyan 4 tırın, İncirlik Hava Üssünden Almanya'ya gönderileceği öğrenildi.

Misyon kapsamında görev yapan Alman askerler ve tüm ekipmanlarının da ocak ayı sonuna kadar geri çekileceği belirtildi.

Suriye 'den gelebilecek tehditlere karşı, Türkiye 'nin NATO'ya yaptığı talep üzerine Almanya, ABD ve Hollanda'dan gönderilen Patriot füze sistemleri sınır bölgesine yerleştirilmişti.

Almanya'nın "Operation Active Fence" misyonu kapsamında, Kahramanmaraş'taki Gazi Kışlasına yerleştirilen patriot hava savunma sistemleri, yaklaşık 3 yıldır aktif çalışıyordu. 2012'nin Aralık ayında 2 Patriot bataryası ve füzelerle 400 kadar Alman askerinin Türkiye'de görevlendirilmesi yönünde karar alınmış, bu karar her yıl 1 yıllığına uzatılmıştı. Alman hükümeti 2 ay önce bu misyonun görev süresinin biteceği kararını almıştı.