"Altın şehirde" ilkez, altın ve mücevher fuarı açılacak

"Altın şehirde" ilkez, altın ve mücevher fuarı açılacak
"Altın şehirde" ilkez, altın ve mücevher fuarı açılacak
- Kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ta ilk kez, altın ve mücevher fuarı açılacak - Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Öz: - "Bizim artık kabuğumuzu kırmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu fuarın düzenlenmesi sektörümüze canlılık getirecek"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kuyumculuk sektöründe İstanbul 'dan sonra ikinci sırada yer almasıyla " Altın şehir" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş'ta ilk kez, Kahramanmaraş Kuyumcular Odası ve Start Fuarcılık tarafından " Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı" açılacak.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana ve Elazığ Kuyumcular Odası başkanlarının katılımıyla Mado Tesislerinde, kentte 15 Mayıs'ta açılacak  "Kahramanmaraş Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı"nın protokolü imzalandı.

Sektör temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde (KAFUM) yapılacak fuarın detayları görüşüldü.

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada olan Kahramanmaraş'ta ilk kez açılacak fuarın kente ve sektöre önemli katkılarının olacağını söyledi.

Kentte köklü bir geçmişe sahip kuyumculuk sektörüne ivme kazandırmak için bir çok projeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getiren Öz, şunları kaydetti:

"Sektörde çalışan sayısını 2 binlerden 10 binlere çıkartmak için bir mücadele içerisindeyiz. Altın şehrimizde uluslararası bir altın ve mücevher fuarı düzenliyoruz. Bu fuarın kentimize üretim bazında çok şeyler kazandıracağını düşünüyoruz. Ortadoğu'dan müşterilerimizi buraya çekmeyi hedefliyoruz. Çünkü bizim artık kabuğumuzu kırmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu fuarın düzenlenmesi sektörümüze canlılık getirecek. Sektörümüze de gelecek adına önemli katkılar sağlayacak."

- Yıllık 50-60 ton üretim kapasitesi

Kahramanmaraş'ta altın sektöründe yıllık 50-60 ton üretim kapasitesinin bulunduğunu vurgulayan Öz, alıcı sıkıntılarının bulunduğunu, bunları da aşma adına düzenlenecek fuarı önemli gördüklerini belirtti.

Öz, iç piyasanın kendilerine dar geldiğini artık yurt dışı pazar arayışına yöneldiklerini, 15 Mayıs'ta kentte açılacak Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı'yla da yurt dışında yeni müşteriler bulmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Start Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Öztürk ise kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ta açılacak Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı'nın doğru bir adres olduğunu söyledi.

Gaziantep, Şanlıurfa, Adana ve Elazığ Kuyumcular Odası başkanları da kuyumculukta önemli bir yere sahip Kahramanmaraş'ta altın ve mücevher fuarının geç kalınmış bir çalışma olduğunu belirterek, ilk kez düzenlenecek fuarın başarılı geçmesi için bütün imkanları seferber edecekleri bildirildi.