Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde, "evlilik teklifi" çekildi

Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde, "evlilik teklifi" çekildi
Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde, "evlilik teklifi" çekildi
- Kur'an-ı Kerim'de "Mağara Arkadaşları" konusunun geçtiği Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde, TRT'de ekrana gelen "Yedi Güzel Adam" dizisinin karakterlerinden Adnan'ın Zehra öğretmene evlilik teklifinin çekimleri yapılıyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - TRT'de ekrana gelen "Yedi Güzel Adam" dizisinin karakterlerinden Adnan'ın Zehra öğretmene evlilik teklifi, Kur'an-ı Kerim'de "Mağara Arkadaşları" konusunun geçtiği Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde gerçekleştirildi.

Yakın Türk edebiyatının önemli şairlerden Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Ali Kutlay, Akif İnan ve Alaeddin Özdenören'in hayatını konu alan "Yedi Güzel Adam" dizisi çekimlerinin 37. bölümünde, karakterlerden Adnan'ın Zehra öğretmene evlilik teklifi ekrana gelecek.

Adnan'ın Zehra öğretmene Ashab-ı Kehf Külliyesi'ni gezdirerek, evlilik teklifinde bulunacağı bölümün çekimleri devam ediyor.

Dizinin yapım koordinatörü Tansu Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta birçok tarihi mekanda çekimler yaptıklarını, evlilik teklifi bölümünü ise Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde yaparak kentin tanıtımına katkı sağlamaya devam ettiklerini söyledi.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'den Ashab-ı Kehf Külliyesi'nde çekim teklifi aldıklarını dile getiren Şahin, set ekibiyle mekanda yaptıkları incelemenin ardından buradan etkilendiklerini belirterek, "Bizlere de sıcak geldi burada çekim yapmak. Senaryoda 'nasıl bir bağ kurarız' diye düşündük. Senaristimizle birlikte bir kurgu oluşturduk ardından sahnemizi çekmek için Ashab-ı Kehf'e geldik" diye konuştu.

Dizinin 37. bölümünde iki önemli karakterden Adnan ve Zehra öğretmenin Ashab-ı Kehf'te çekimlerini gerçekleştireceklerini ifade eden Şahin, "Kötü karakterimiz Adnan, Zehra öğretmene evlilik teklifinde bulunacak. Evlilik teklifini de Ashab-ı Kehf'i gezdirirken yapacak. Bu sahneyi gerçekleştirmek için bulunuyoruz. Ashab-ı Kehf, herkesin gelip görmesi ve gezilmesi gereken tarihi bir mekan" ifadesini kullandı.

Şahin, katkılarından dolayı Güven'e teşekkür etti.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ise dizinin bir bölümünün tarihi mekanda çekilmesinin, Ashab-ı Kehf Külliyesi'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Yedi Güzel Adam'ın "Yedi Uyurlarla" buluşması için dizi yapımcılarına ve senaristlerine bir ricada bulunduğunu hatırlatan Güven, bunun gerçekleşmesinden dolayı bölge turizmi açısından mutluluğunu ifade etti.

Çekimlerin Afşin ve Ashab-ı Kehf için önemine dikkati çeken Güven, şunları kaydetti:

"Dizi çekimlerinin burada gerçekleştirilmesinde emekleri olan AK Parti Grup Başkanvekilimiz Mahir Ünal ve Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar'a, yönetmenimize ve dizi yapımcılarımızla teşekkür ediyorum. Afşin'in ve Eshab-ı Kehf'in tanıtımı için güzel bir adım atılmış oldu. Bizim en önemli tarihi mirasımız olan Ashab-ı Kehf'in tarih ve dünya kültür mirasları listesine girmesi için 15 Mart itibarıyla UNESCO'ya Afşin Belediyesi olarak başvuruda bulunduk. Artık Ashab-ı Kehf'in tarih ve dünya kültür mirasları listesine girmesi için  aday adayıyız. Bu anlamda da iki güzel işin üst üste geldiğini ifade etmek istiyorum."