Başbakan Yardımcısı Babacan:

Başbakan Yardımcısı Babacan:
Başbakan Yardımcısı Babacan:
- "Bir çok malımızı sattığımız Avrupa'da iç pazarda sorun varken, güneyimizde son derece riskli bir tablo varken, kuzeyimizde önemli ihraç pazarlarımız sıkıntı yaşarken, Türkiye nasıl oluyor büyümeye devam ediyor, Türkiye nasıl oluyor istihdamını artırmaya devam ediyor. Bunun en önemli cevabı, istikrar" - "Bize 2002-2003'te çok sordular, "kaynak nerede? Nereden bulacaksınız kaynağı?" Biz diyorduk ki kaynak Türkiye. Eğer biz güven oluşturursak, eğer biz doğru işler yaparsak dünyanın kaynağı buraya gelir ve çok şükür bu oldu"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Bir çok malımızı sattığımız Avrupa'da iç pazarda sorun varken, güneyimizde son derece riskli bir tablo varken, kuzeyimizde önemli ihraç pazarlarımız sıkıntı yaşarken, Türkiye nasıl oluyor büyümeye devam ediyor, Türkiye nasıl oluyor istihdamını artırmaya devam ediyor. Bunun en önemli cevabı, istikrar" dedi.

Babacan, Kahramanmaraş Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bir tesiste iş adamları, sivil toplum kuruluşlarına yönelik düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki istikrarın önemini vurguladı.

G20'nin yapısına ilişkin bilgiler veren Babacan, Türkiye'nin bu yıl G20'nin başkanlığını yaptığını hatırlattı.

Pek çok ülkede işsizliğin hızla arttığını, Avrupa'da son 7-8 yıldır ekonomik büyümenin durduğunu, gençlerde işsizlik oranlarının İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde yüzde 50'nin üzerine çıktığını dile getiren Babacan, şunları kaydetti:

"Hemen yanı başımızdaki? Avrup'da her iki gençten birisinin işsiz olduğu bir tablo var. Avrupa tarafında ekonomik durum iyi değil. Dönüyorum hemen kuzeyimize Rusya ve Ukrayna, en önemli ihracat pazarımız. Bu her iki ülkenin ekonomisi daralıyor çünkü ihracat pazarımız üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Güneyimize dönüyoruz, Suriye'de bir iç savaş var, Irak'ta son derece istikrarsız riskli bir yapı var. Bugün Irak topraklarının üçte biri bir terör örgütünün işgali altında. Türkiye'yi çevreleyen şartlar bunlar. Çok şükür Türkiye'yi çevreleyen olumsuz şartlara rağmen, hamdolsun Türkiye, ekonomik açıdan büyümeye devam ediyor. Türkiye'de istihdam artmaya devam ediyor."

- Türkiye'de 6 milyon 300 bin kişilik istihdam artışı

Babacan, geçen yıl Türkiye genelindeki toplam çalışan sayısında 1 milyon 300 bin artış olduğunu ifade ederek, bir yılda istihdamın yüzde 5,5 arttığını, 2009 krizinden bu yana Türkiye'de 6 milyon 300 bin kişilik istihdam artışı sağlandığını bildirdi.

Türkiye'nin çevresindeki olumsuz tabloya rağmen, büyümenin devam ettiğine dikkat çeken Babacan, "Bir çok malımızı sattığımız Avrupa'nın iç pazarında sorun varken, güneyimizde son derece riskli bir tablo varken, kuzeyimizde önemli ihraç pazarlarımız sıkıntı yaşarken, Türkiye nasıl oluyor da büyümeye devam ediyor, Türkiye nasıl oluyor istihdamını artırmaya devam ediyor. Bunun en önemli cevabı, istikrar. Çok şükür Türkiye'de siyasi istikrar zemini kuvvetli olduktan sonra, Türkiye'nin önü açık, yolu açık. Siyasi istikrar ekonomik istikrarın temelidir. Siyasi istikrarın olmadığı bir ülkede ekonomik başarı elde etmek mümkün değil" diye konuştu.

Avrupa'da pek çok ülkede sık sık hükümetler değiştiğini, her G20 toplantısına Avrupa ülkelerinden bir başka bakanla oturduğunu ifade eden Babacan, iki toplantı arasında hükümetler ve bakanlar değiştiğine dikkati çekti. Babacan, çünkü bu ülkelerde güvenin olmadığını ama Türkiye'nin siyasi istikrar zemininin kuvvetli olduğunu belirtti.

Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderliğinde, Türkiye'de çok güçlü bir siyasi iradenin, sağlam istikrar zemininin bulunduğunu, işte bu zemini ne kadar sağlam tutulursa Türkiye'nin önünün de o kadar açık olacağını bildirdi.

Siyasi istikrarın çok kolay elde edilemediğini ve Türkiye'nin siyasi istikrarsızlık dönemlerini yaşadığını dile getiren Babacan, yıllarca arka arkaya koalisyon hükümetlerinin kurulduğunu, siyasi ve ekonomik krizlerin yaşandığı dönemleri hep beraber gördüklerini söyledi.

- Türkiye'nin 3,5 yıllı koalisyon dönemi

Ali Babacan, 1999 ile 2002 arasındaki 3,5 yıllık koalisyon dönemine ilişkin bilgiler vererek, şöyle devam etti:

"Bu koalisyon hükümetinde MHP , DSP ve ANAP var. Bu üçlü koalisyon yapısı ekonomik programı net olmayan, her kafadan başka sesin çıktığı bir yapı. Bu 3,5 yıllık dönemde Türkiye'de yaşanan toplam enflasyon, yüzde 303. İş adamlarımız iş kadınlarımız bilir, şu anda hazinenin borçlanma faizleri yıllık yüzde 8,9 civarlarında seyrediyor. Aylık yüzde 8 vade farklarını, aylık yüzde 10 vade farklarını iş dünyamız yaşadı. Peşin ödersen 100 lira, bir ay sonra ödersen 108 lira, 109 lira. 3 ay sonra ödersen 125 lira, 130 lira, bunları yaşadık. Bunlar o dönemler. Geçen yüzyıllarda kalan dönemler değil. Yine aynı dönemde 3,5 yıl içerisinde dolar kuru, eski parayla 395 bin lira koalisyon dönemi başladığında, bitirdiklerinde 1 milyon 646 bin lira. Tam 3,2 katı artmış. Yani paramızın değeri 3'te bire düşmüş o dönemde. Yine aynı dönemde, Türkiye'nin iç dış toplam borcu, devraldıklarında eski parayla 29 katrilyon, bize devrettiklerinde 236 katrilyon. 29 katrilyonla devralıyorlar 236 katrilyon borçla devrediyorlar. 3,5 yılda tablo budur."

Siyasi istikrar, doğru bir ekonomik program olmayınca, çok kısa zamanda bir ülkenin ne halden ne hale düşebildiğini yaşadıklarını aktaran Babacan, "İşte bunun içindir ki önümüzdeki haftalar ve 7 Haziran tarihi çok çok önemlidir. Türkiye önemli bir karar verecek. İstikrar devam mı yoksa eski günlere dönüş mü? Bunun kararını Türkiye verecek. Bu istikrar ortamının sonuçlarını çok şükür hep beraber gördük" dedi.

- "Kaynak Türkiye"

İstikrarın olduğu dönemde, Türkiye'de yatırımların olduğuna dikkati çeken Babacan, bir işadamının geleceğe güveniyorsa yatırım yapacağını, geleceğe güveniyorsa işe adam alacağını, eğer endişe ve korkular varsa yatırımın durduğunu, çünkü güvenin her şeyin temeli olduğunu anlattı.

Güven kaybedildiğinde, ne yapılırsa yapılsın, ne kadar maddi kaynaklar olursa olsun, işe yaramayacağını vurgulayan Babacan, "Geçmişimizde sömürgecilik yapmış bir ülke değiliz. Başkalarının hazır kaynaklarına el koymuş onunla servet oluşturmuş bir ülke de değiliz. Avrupa'da çok öyle ülke. Bizim doğalgaz kaynaklarımız yok, henüz bir şey bulamadık. Petrolümüz çok çok az. İhtiyacımızın yüzde 5'ine bile yetmiyor. Peki nasıl oldu da ekonomimiz büyüdü? Bize 2002-2003'te çok sordular, "kaynak nerede? Nereden bulacaksınız kaynağı?" Biz diyorduk ki kaynak Türkiye. Eğer biz güven oluşturursak, eğer biz doğru işler yaparsak dünyanın kaynağı buraya gelir ve çok şükür bu oldu."

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un konuşmasının ardından Babacan, Ulu Cami civarında ve tarihi Suki Maraş Kapalı Çarşısında esnaflarla görüştü. 

Daha sonra Kahramanmaraş'ta açılan "Ortadoğu Altın ve Mücevherat ?Fuarı"nı gezen Babacan, kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ın girişimcilerin tebrik edip, fuarda stant açan firmaların yöneticilerine başarı diledi.