Bölgeleri birbirine bağlayan tüneller açılıyor

Bölgeleri birbirine bağlayan tüneller açılıyor
Bölgeleri birbirine bağlayan tüneller açılıyor
- Kahramanmaraş'ta yapımına 2 yıl önce başlanan 9 kilometre uzunluğundaki 3 tünel ve 19 kilometre uzunluğundaki karayolunda çalışmalar son aşamaya geldi - AK Parti Grup Başkanvekili Ünal: "Biz 2 yılda sadece Bolu Tüneli uzunluğunda 3 tünel yaptık. İnşallah 6 kilometre uzunluğundaki Göksun bağlantı yolunu da bitiriyoruz"

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta yapımına 2 yıl önce başlanan ve Karadeniz ile İç Anadolu 'yu Akdeniz'e bağlayacak 9 kilometre uzunluğundaki 3 tünelde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. 

Temeli, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılan 3 tünel ve otoban standardındaki 19 kilometrelik karayolundaki çalışmalarda son kontroller yapılıyor. Hizmete açıldığında Karadeniz ve İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak 9 kilometre uzunluğundaki 3 tünel yaklaşık 2 yılda tamamlandı. 

Yaklaşık 260 milyon liraya malolması beklenen projenin tamamlanmasıyla Kahramanmaraş-Göksun arasındaki ulaşım yaklaşık 40 dakikaya inecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 3 tünel ve 19 kilometrelik karayolunun bölgenin önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın destekleriyle eksiklikleri giderilen 3 tüneli 26 Mayıs'ta açmayı planladıklarını dile getiren Ünal, "Bakınız Bolu Tüneli 3 kilometreydi ve önünde de 8 kilometre karayolu vardı. Eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki fark açısından bu çok önemli. O dönemde 3 kilometre tünel ve 8 kilometre karayolu 20 yılda bitirilemedi. Bunun için de İtalyanlara 1 katrilyon 200 milyon lira ödendi. Hamdolsun Bolu Tüneli'ni de biz bitirdik" diye konuştu.  

Ünal, Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 3 tünelin 2 yılda tamamlandığını hatırlattı. 

Tünellerden sadece birinin uzunluğunun Bolu Tüneli kadar olduğunu anımsatan Ünal, "Biz 2 yılda sadece Bolu Tüneli uzunluğunda 3 tünel yaptık. İnşallah 6 kilometre uzunluğundaki Göksun bağlantı yolunu da bitiriyoruz" dedi. 

Kahramanmaraş'ı Malatya'ya bağlayacak karayolu için seçimden sonra ihale yapılacağını anlatan Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Böylece şehrimiz hem Kayseri hem de Malatya'ya uluslararası otoban standardında bir yolla bağlanmış olacak. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de verdiğimiz sözü yerine getirmiş olacağız. Önümüzdeki süreçteki planlamalarımızda var. Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan direkt bir yol çalışması yapıyoruz. Aynı zamanda Göksun ilçemiz Akdeniz bağlantısının da merkez durumunda olacak."