Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü
Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü
- Kahramanmaraş Valisi Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, mesaj yayımladı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güvençer, mesajında, Çanakkale Zaferi'ni kutlamanın ve vatan için canlarını sakınmadan feda eden şehitleri anmanın onurunu yaşadıklarını belirtti.

Kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nın vatan topraklarını ve bağımsızlığı korumak için varını yoğunu ortaya koyan ecdadın, tarihin akışını değiştiren bir zafer olduğunu vurgulayan Güvençer, mesajında şunları kaydetti:

"Geçmişten aldığımız ilhamla, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilincinde olarak, Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak temel görevimizdir. Cumhuriyetimizi istikbale, ülkemizi dünya milletleri arasında hak ettiği yere taşımak için mücadele verirken de, bizi millet yapan yüksek değerlerimizi daima canlı tutmalı ve değerlerimizi yüceltmeye devam etmeliyiz. Bu vesileyle, Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümünü kutluyor, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü müdafaa uğrunda toprağa düşen ve ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, minnet, şükran ve rahmetle anıyorum."

- Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç'un mesajı

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise Çanakkale cephesinde başlayan silah arkadaşlığının, kabir yoldaşlığına dönüştüğünü ve bu yoldaşlığın yüz yıl sonra bugün bile ülkenin birliğine ve beraberliğine güç verdiğini belirtti.

Çanakkale Zaferi'nin esaret nedir bilmeyen, Türk milletinin ve onun şanlı ordusunun vatanı ve bağımsızlığının elinden alınmak istendiğinde neler yapabileceğinin en güçlü kanıtı olduğuna dikkati çeken Erkoç, mesajında şunları kaydetti:

"Çanakkale Savaşı herhangi bir savaş değildir. Çanakkale, Türkiye 'nin her ilinden her hanesinden en az bir kişinin savaşıp şehit düştüğü diyardır. Çanakkale cephesinde başlayan silah arkadaşlığı, kabir yoldaşlığına dönüşmüştür. Ve bu yoldaşlık yüz yıl sonra bugün bile ülkemizin birliğine ve beraberliğine güç vermekte, yüz değil bin yıl geçse de güç vermeye devam edecektir. Eğer bizler rahat ve huzurlu bir ortamda yaşıyorsak ecdadımızın Çanakkale'de imkansızı başararak kazandığı zaferin neticesindendir. Bu hissiyat ile bizim için tarihi değeri çok büyük olan bugünde, insanüstü bir güçle Çanakkale'de destan yazan, vatanseverliğin ve milletine bağlılığın derin örneklerini sunan tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz."