Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü

Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü
Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü
- Onikişubat Belediye Başkanı Mahçiçek ve Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Okay, mesaj yayımladı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mahçiçek, mesajında, her safhası ayrı kahramanlıklara sahne olan Çanakkale Savaşlarının, Türk milletinin diriliş destanı olduğunu belirtti.

Böylesine şanlı bir ecdadın ahvadı olmaktan iftihar duyduklarını kaydeden Mahçiçek, mesajında şunları kaydetti:

"Şanlı mazisinin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen aziz milletimiz, bundan tam yüz yıl önce tüm dünya tarihine mal olacak eşsiz bir zafer kazanmıştır. Milli Şairimiz Mehmet Akif'in, 'Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor Tevhid'i... Bedr'in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi' dizelerinde ifade ettiği gibi Türk askeri; zırhlı donanmalarla, toplarla, torpidolarla ve ölüm kusan bin bir çeşit silahla kuşatılan düşman askerini, göğsündeki iman ateşiyle dize getirmiştir."

Çanakkale'yi inanç, azim ve kararlılığın zafere döndüğü yer olarak nitelendiren Mahçiçek, "Çanakkale, umudunu kaybetmiş bir milletin iman ve cesaretle, yazdığı diriliş destanıdır. Ne mutlu bizlere ki böylesine şan ve şeref dolu bir tarihin varisleriyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, can vererek, kan vererek, bu toprakları bizlere vatan yapan Seyyid onbaşıları, Kınalı Hasanları, Yahya Çavuşları ve Gazi Mustafa Kemalleri, isimli-isimsiz tüm kahramanları rahmet ve minnetle anıyoruz. Ve diyoruz ki; yüz değil bin yıl geçse de kalbimizdesiniz, asla unutulmayacaksınız... Yaktığınız iman ateşinin aydınlattığı bu yolda yürümeye, yarının büyük ve güçlü Türkiyesini inşa etmeye devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

- Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Okay'ın mesajı

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ise 18 Mart 1915'in Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihi olduğunu belirtti.

Bir karış vatan toprağını vermemek için canını ortaya koyan şehitleri rahmetle anıldıklarını dile getiren Okay, mesajında şunları kaydetti:

"Bu tarih , gerek taarruz gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en onur verici, en parlak sayfalarından biridir. Sevinç ve coşkuyla kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin 100. yıl dönümünde, bu güzel vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun."