Çekirdek kabuğu "sanat eseri"ne dönüştü

Çekirdek kabuğu "sanat eseri"ne dönüştü
Çekirdek kabuğu "sanat eseri"ne dönüştü
- Kahramanmaraş'ta Halk Eğitim Merkezi'nin kursalarına katılan kadınlar, davul derisinden, çekirdek kabuğuna kadar topladıkları evsel atıklardan süs çiçeği yaptı

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Kahramanmaraş'ta davul derisinden çekirdek kabuğuna kadar çeşitli evsel atıkları toplayan kadınlar, bunları geri dönüşüm malzemesi olarak kullanarak birer " sanat eseri" yarattı. 

Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi tarafından kent meydanında, yıl sonu sergisi açıldı.

Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, yaptığı konuşmada, açılan kurslarla geleceğin annelerini daha  bilgili, kültürlü ve donanımlı hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kurslarda üretilen geri dönüşüm ürünlerine dikkati çeken Türköz, "Annelerimiz kendilerini geliştirirlerse gelecek nesillerimiz de çok kıymetli olacak. Ayrıca bayanlarımız bu merkezlere gelerek rehabilite oluyorlar. Eğitim beşikten mezara kadar her yaşta olması gereklidir. Burada yaptıkları bir birinden güzel eserlerle güzel sanat eserleri ortaya çıkartmışlar tebrik ediyorum" diye konuştu.

Sergide yer alan davul derileri, kaset filmleri, yumurta kolisi, kadın  çorabı, plastik kaşık, çekirdek ve mısır  kabuğu, peçete ile strafordan yapılan süs çiçekleri ilgiyle incelendi.

Halk Eğitim Müdürlüğü usta öğreticilerinden Nazlı Kantarcılar, kursiyerlere atık malzemeleri kullanarak süs eşyaları yapmalarında yardımcı olduklarını belirtti. 

Törene, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve diğer ilgililer katıldı.

 


  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  sanat

  ,

  Kadın

  ,

  eğitim

  ,

  kaset

  ,

  kent

  ,

  plastik